Festiwal jest organizowany przez Stowarzyszenie NSZ 1980 w 30. rocznicę powstania Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Impreza powstała z myślą o widzach i twórcach, dla których - jak podkreślają organizatorzy - ważnym wyróżnikiem człowieka jest wrażliwość społeczna oraz dążenie do wpływania na rzeczywistość w imię wolności jednostki i poszanowania jej godności.
Na festiwalu, który odbędzie się w dn. 15-20 października, wystąpią: Akademia Ruchu z Warszawy, Teatr Ósmego Dnia z Poznania, Cieszyńskie Studio Teatralne, Teatr Polonia z Warszawy, Teatr Współczesny ze Szczecina, Teatr im. H. Modrzejewskiej z Legnicy i wrocławski Teatr Ad Spectatores.
W zamierzeniu organizatorów, festiwal ma ukazać istotną rolę teatru w historycznych przemianach i kształtowaniu polskiej świadomości społecznej.
Teatr Ósmego Dnia przyjedzie do Krakowa z legendarnym spektaklem "Piołun", sprzed 25 lat i z najnowszą premierą - "Paranoicy i pszczelarze". Akademia Ruchu zaprezentuje trzy spektakle - "Esej III", "Chińską lekcję" i "Wykład". Legnicki Teatr im. Modrzejewskiej pokaże "Mamatango" - spektakl oparty na zapisie wypowiedzi legnickich kobiet o ich codziennym życiu.
Cieszyńskie Studio Teatralne w spektaklu "Bolko Kantor" przypomni historię polskiego boksera, będącą opowieścią o niezłomności, patriotyzmie, a jednocześnie o wciąż wstydliwie ukrywanych faktach z historii powojennej Polski. Teatr Ad Spectatores z Wrocławia w spektaklu Nangar Khel bez politycznej poprawności opowie o wielowymiarowym dramacie w afgańskiej wiosce, którego sprawcami, ale i ofiarami, stali się polscy żołnierze.
To tylko część z dziesięciu spektakli, które zostaną pokazane w Krakowie. W programie festiwalu zaplanowano wieczorne dyskusje po spektaklach z udziałem publiczności.
Istotną częścią festiwalu ma być rozstrzygnięcie Konkursu Dramaturgicznego "Mury 1980-2010", adresowanego do dramaturgów: profesjonalistów i debiutantów.
Festiwalowe prezentacje będą się odbywać na scenach: Centrum Kultury Rotunda, Teatru Łaźnia Nowa i w Klubie Fabryka.