Pieniądze pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Zadaniem placówki będzie udostępnianie najbogatszej na świecie kolekcji polskich monet, medali i banknotów, która obecnie znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie. To już druga inwestycja krakowskiego muzeum - po remoncie i modernizacji Sukiennic - dofinansowana przez ministra kultury z funduszy europejskich.
Siedzibą centrum numizmatyki będzie XIX-wieczny Pałacyk Czapskich, w którym do 1939 r. mieściło się muzeum zbiorów numizmatycznych zmarłego w 1896 r. hrabiego Emeryka Hutten-Czapskiego. Budynek wymaga kosztownej rewaloryzacji. Według muzealników, pałacyk - choć dziś jest w złym stanie technicznym -
po remoncie i adaptacji będzie doskonale nadawał się do tej funkcji. Otwarcie centrum dla publiczności zaplanowano na 2013 rok. Całość przedsięwzięcia ma kosztować ok. 27 mln zł.
Bezcenna kolekcja monet przetrwała wojnę ukryta w beczkach, w piwnicy pałacyku. Podczas wojny w Muzeum Czapskich zlikwidowano stałe wystawy, a budynek zaczął pełnić funkcje magazynowe i administracyjne. Odtąd zbiór numizmatyczny służył głównie badaczom. Zwiedzający jedynie co kilka lat mogli oglądać fragmenty
kolekcji na wystawach czasowych. Teraz władze Muzeum Narodowego w Krakowie (MNK) chcą znowu udostępnić zbiory szerokiej publiczności.
Pełna nazwa placówki będzie brzmieć: Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego - Europejskie Centrum Numizmatyki Polskiej. Będzie ono oddziałem MNK.
Kolekcja Hutten-Czapskiego, słynnego XIX-wiecznego numizmatyka i zbieracza pamiątek historycznych, obejmująca ponad 11 tys. egzemplarzy, stanowi trzon dzisiejszego zbioru numizmatów MNK. Z czasem zbiór rozrósł się do 100 tys. egzemplarzy i dziś jest największą kolekcją polskich numizmatów.
Aby wydobyć kolekcję z magazynów i umożliwić jej stałą ekspozycję, konieczna jest rewaloryzacja pałacyku i przystosowanie go do tej funkcji. Nowoczesne centrum ekspozycyjne i badawcze musi spełniać najwyższe standardy bezpiecznego przechowywania kolekcji.
Pomyślano też o utworzeniu czytelni i ogólnodostępnej, specjalistycznej biblioteki. Prócz stałej wystawy numizmatów planowane są także wystawy czasowe i specjalne pokazy.
Zaplanowano również rewitalizację rozległego ogrodu, w którym stanie muzealny pawilonik mieszczący m.in. cyfrową kopię archiwum rodzeństwa Józefa i Marii Czapskich z podparyskiego Maisons-Laffitte. Na parterze pawilonu będzie działać letnia kawiarenka.
Kompleksowy remont Pałacyku Czapskich rozpoczął się latem zeszłego roku dzięki dotacji Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, który przeznaczył na najpilniejsze prace 1,2 mln zł.