ON AIR
od 07:00 Śniadanie Mistrzów zaprasza: Łukasz Wojtusik

W opactwie w Tyńcu otwarto Benedyktyński Instytut Kultury

Średniowieczne opactwo Benedyktynów w Tyńcu koło Krakowa uruchomiło w piątek Benedyktyński Instytut Kultury. Instytut mieści się w odrestaurowanym budynku południowego skrzydła klasztoru - dawnej bibliotece, zwanej "Wielką Ruiną".



Projekt restauracji dawnej biblioteki uzyskał unijne dofinansowanie w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (ZPORR). Wartość wszystkich prac wyniosła blisko 10,5 mln zł, z czego unijne wsparcie przekroczyło 3,2 mln zł. Pozostałe pieniądze pochodziły z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.

"Marzenia się czasem spełniają i dzisiaj, otwierając Benedyktyński Instytut Kultury, jesteśmy właśnie świadkami spełnienia jednego z takich marzeń" - powiedział Opat Tyniecki, Bernard Sawicki.

Jak wyjaśnił opat, instytut będzie promował benedyktyńskie dziedzictwo kultury, historii i duchowości. W jego murach będą się odbywać wydarzenia kulturalne, edukacyjne i rekolekcyjne prowadzone przez zakonników i wykładowców świeckich. Uczestnicy warsztatów, kursów i rekolekcji będą mogli zamieszkać w części hotelowej zlokalizowanej na dwóch piętrach dawnej biblioteki. Goście będą zapraszani do uczestnictwa w codziennym życiu opactwa.

Projekt odbudowy "Wielkiej Ruiny" obejmował restaurację i renowację historycznych podziemi skrzydła południowego przy pełnej adaptacji istniejących rozwiązań konstrukcyjnych, w tym stropów i ścian, parteru, pięter i poddasza oraz zabytkowych fragmentów murów zewnętrznych. Koncepcja odbudowy i aranżacji wnętrza opiera
się na zasadzie łączenia starego i nowego. Założeniem projektantów było utrzymanie i uczytelnienie wszystkich wątków oryginalnych, czy barokowych, gotyckich i innych, wkontraście do odbudowy XX - wiecznej tego budynku, w którego wnętrzach jeszcze w latach 80. zeszłego wieku rosły drzewa.

W trakcie prac odkopano około 200 metrów kwadratowych piwnic, które w myśl mnichów, udostępnione będą zwiedzających w ramach ścieżek edukacyjnych. W odrestaurowanych pomieszczeniach zostanie utworzona wystawa, prezentująca światowe dziedzictwo kultury benedyktyńskiej oraz historię zespołu kulturowego tyniecko - bielańskiego. Pokazywane tam będą dzieła sztuki, dotąd zmagazynowane w podziemiach opactwa.

Opactwo Benedyktynów w Tyńcu zostało ufundowane w drugiej połowie XI wieku przez Kazimierza Odnowiciela. Przebudowano je najpierw w stylu gotyckim, a potem barokowym, z którego pochodzi m.in. wyposażenie wnętrza kościoła.

Klasztor niszczyli podczas najazdów najpierw Tatarzy, a potem Szwedzi i Rosjanie. W 1772 r. właśnie z Tyńca konfederaci barscy dokonali wypadu do Krakowa i zdobyli Wawel. Oblężenie i ostrzeliwanie wzgórza w 1772 r. sprawiły, że klasztor popadł w
ruinę. W 1816 r. zaborcy dokonali kasacji zakonu. W 1831 zabudowania klasztorne zniszczył pożar. Benedyktyni wrócili tam dopiero w 1939 r. i od tego czasu trwało mozolne odbudowywanie
opactwa.
Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic