W sobotę rozpocznie się 18. Festiwal Kultury Żydowskiej

W sobotę w Krakowie rozpocznie się 18. Festiwal Kultury Żydowskiej. Organizatorzy zapraszają na 208 wydarzeń - koncerty, spektakle, wystawy, wykłady i warsztaty.

Z koncertami wystąpią m.in. Yasmin Levy, David D'Or, La Mar Enfortuna i kantorzy Benzion Miller, Azi Schwartz i Itzchak Meir Helfgot.

Motywem przewodnim tegorocznego festiwalu będzie 60. rocznica proklamacji państwa Izrael. Do Krakowa przyjedzie naczelny rabin aszkenazyjski Izraela Yona Metzger.

"Kluczem do zrozumienia festiwalu jest pluralizm" - podkreślał podczas środowej konferencji prasowej dyrektor festiwalu Janusz Makuch. Dodał, że od lat na festiwalu goszczą bardzo różnorodni wykonawcy żydowscy i nie tylko żydowscy, bo do Krakowa przyjeżdżają wszyscy, którym kultura żydowska jest bliska.

"Festiwal jest próbą przywrócenia poprzez pamięć tej atmosfery i tej wartości, którą kiedyś przez wieki żył, tworząc ją oczywiście, krakowski Kazimierz i kazimierscy Żydzi" - mówił Makuch. "Traktuję ten festiwal jako nigdy niekończący się edukacyjny proces. Nas najbardziej interesuje to, żeby ludzie uczyli się, nie przez manifesty polityczne czy manifesty religijne, ale kulturę i zabawę" - powiedział Makuch.

Honorowy patronat nad festiwalem, który potrwa do 6 lipca, objął prezydent Lech Kaczyński.

W ciągu dziewięciu dni zaplanowano 22 koncerty, 21 wykładów, 10 wystaw, 12 projekcji filmowych oraz warsztaty w 17 seriach tematycznych m.in. warsztaty kuchni żydowskiej, tańca, śpiewu, kaligrafii i gry na bębnach. Będą także spacery śladami krakowskich rabinów, zwiedzanie synagog i żydowskich cmentarzy.

29 czerwca w Synagodze Tempel na koncercie "Pokój nad Izraelem!" wystąpią trzej kantorzy Benzion Miller, Azi Schwartz i Itzchak Meir Helfgot i uważany za jednen z najlepszych na świecie chór The Neimah Singers Choir z Londynu.

W Krakowie koncertować będą także: Zohar Fresco i Daniel Zamir, zespół prezentujący muzykę klezmerską z "punkowym powerem" Oy Division, wiolonczelista Erik Friedlander, Leopold Kozłowski i Przyjaciele. Będą trzy koncerty pieśni sefardyjskich, na których wystąpią: Yasmin Levy z Izraela, hiszpański zespół Hesperion XXI
oraz La Mar Enfortuna z USA.

Białostocki Teatr Lalek w ramach festiwalu zaprezentuje "Sklepy cynamonowe" według prozy Brunona Schulza w reżyserii Franka Soehnle.

W Krakowie 4 lipca, a w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą 5 lipca prezentowany będzie projekt "Chi Chi Bunichi" z pogranicza teatru, muzyki i tańca, dla którego punktem wyjścia była sefardyjska piosenka.

W ramach festiwalu otwarte zostaną wystawy: plakatów i fotografii z Palestyny i Izraela, wystawa poświęcona grobom cadyków oraz artystom żydowskim w Krakowie od 1873 do 1939 r.


Przy ul. Ciemnej stanie namiot druzyjski, gdzie będzie można skosztować pitę - pszenne placuszki - jeden z typowych izraelskich przysmaków.

Festiwalowe wydarzenia, koncerty i spotkania, obędą się także w Warszawie: w Empik i Fabryce Trzciny.

Pierwszy Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie odbył się 20 lat temu, w 1998 r. Dwukrotnie w 1989 i 1993 r. nie był on organizowany. Obecnie to jedno z największych na świecie wydarzeń poświęconych kulturze żydowskiej. Z kameralnego wydarzenia urósł do imprezy, na którą przybywa ok. 20 tys. osób.

Organizatorem imprezy jest Stowarzyszenie Festiwal Żydowski.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic