Komisarz wystawy Justyna Guze zwróciła uwagę na piątkowej konferencji prasowej, że ekspozycja "Le siecle francais..." jest największą w historii Muzeum Narodowego w Warszawie prezentacją sztuki francuskiej tego okresu.
Na wystawie pokazywane są obrazy olejne oraz rysunki, akwarele i pastele najbardziej znanych artystów tego czasu.
"Pokazujemy prace m.in. Francois Bouchera, Jean-Honore Fragonarda, Jean-Baptiste'a Greuze'a, Elisabeth Vigee-Lebrun, Nicolas de Largillierre'a, Huberta Roberta, Claude'a-Josepha Vernet, Antoina Watteau" - wyliczała Guze.
"Chcemy zaprezentować francuską sztukę XVIII wieku w całej jej różnorodności i w jej bogactwie - od późnego baroku, poprzez rokoko, po klasycyzm. Chcemy zwrócić uwagę na wyjątkowy charakter
tej sztuki oraz na jej wpływ na całą ówczesną Europę, na kulturotwórczą rolę Francji i zasięg jej oddziaływania na sztukę" - mówiła komisarz ekspozycji, Iwona Danielewicz.
Jak podała, na wystawie można zobaczyć dzieła m.in. malarstwa historycznego i religijnego, portrety i pejzaże.
Odnosząc się do tytułu wystawy Danielewicz zwróciła uwagę, że XIX- wieczni francuscy pisarze Jules i Edmond de Goncourt, autorzy trzytomowej publikacji "Sztuka XVIII wieku", przekonywali w niej o "francuskim charakterze kultury osiemnastowiecznej Europy".
"Pisali o tym, że wiek XVIII to +wiek Francji+, pisali o francuskiej Europie, którą zapełniała sztuka francuska, o Europie, która była zakochana w geniuszu Francji. Francja była w XVIII wieku najludniejszym i najzamożniejszym krajem na kontynencie europejskim" - przypomniała Danilewicz.
Prezentowane na wystawie dzieła pochodzą z polskich zbiorów.
Najliczniej reprezentowane są zbiory Muzeum Narodowego w Warszawie i Gabinetu Rycin Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Wypożyczono także prace z Fundacji Książąt Czartoryskich w
Krakowie, Fundacji Zbiorów im. Ciechanowieckich przy Zamku Królewskim w Warszawie, muzeów narodowych w Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu oraz z kolekcji prywatnych.
Wystawie towarzyszyć będą m.in. wykłady w sali kinowej Muzeum Narodowego wprowadzające w tematykę wystawy (15, 22, 29 marca i 5, 19, 26 kwietnia), zajęcia dla dzieci pt. "Malarskie ABC" (15, 29
marca oraz 19 kwietnia) oraz koncerty muzyki XVIII-wiecznych kompozytorów w wykonaniu uczniów warszawskich szkół muzycznych.
Ekspozycja będzie czynna do 26 kwietnia