ON AIR
od 10:00 Na porządku dziennym zaprasza: Katarzyna Hnat

Wystawa trójwymiarowych zdjęć gwiazd filmu, teatru i estrady

Gwiazdy filmu, teatru i estrady można oglądać na otwartej w piątek w Łodzi wystawie trójwymiarowych zdjęć stylizowanych na pocztówki z przełomu XIX i XX wieku. Fotografie umieszczone zostały w jednym z trzech działających w kraju fotoplastykonów.


Autorem zdjęć, prezentowanych pod tytułem "Odkryj naturalne piękno. Fotoplastikon 2008", jest artysta Marek Sułek.

Wszystkie fotografie stworzone zostały techniką stereoskopową - wykonywane były z dwóch miejsc równocześnie. "Oglądane później przez specjalne lornety fotoplastykonu łączą się w mózgu w jeden
obraz dając niezwykły, trójwymiarowy efekt" - informują organizatorzy wystawy.

Dodają, iż aby wzmocnić wrażenie "historycznej stylizacji", zdjęcia wykonane zostały w klasycznej technice czarno-białej, a następnie za pomocą specjalnych tuszy i pędzli ręcznie pokolorowane. Wyglądają jakby zostały zrobione ponad sto lat temu.

Do zdjęć pozowały polskie gwiazdy filmu, telewizji i estrady. Artystów można zobaczyć w nietypowych sytuacjach. Agata Buzek zaprasza do kąpieli w wannie, wokalistka Maria Sadowska pozuje w objęciach helikonu (instrument dęty), a Andrzej Chyra wcielił się w gangstera z czasów prohibicji. Zobaczyć można również m.in.
Renatę Dancewicz, Edytę Olszówkę, Annę Popek, Ewelinę Flintę, Mateusza Damięckiego i innych.

Łódzka ekspozycja "Odkryj naturalne piękno. Fotoplastikon 2008" ma "przypomnieć i przywrócić do życia liczący 160 lat automat do prezentacji fotografii".

Wystawa, która znajduje się w Muzeum Kinematografii potrwa do końca września 2008 roku.

Autor zdjęć Marek Sułek zajmuje się m.in. malarstwem, rzeźbą, fotografią oraz działaniami w przestrzeni (instalacja, performance, akcje parateatralne).

Sułek w swych pracach łączy naturę z elementami techniki. W ten sposób powstają m.in. malowane na błękit uschnięte drzewa) czy instalacje z kolorowych ziemniaków. Jego plenerowe projekty realizowane były m.in. w Amsterdamie, Brukseli, Berlinie, Sarajewie, Hadze i w Warszawie. W 2000 roku na wystawie Expo w
Hanowerze zaprezentował instalację składającą się z 3 tys. portretów, mieszkańców Warszawy zatytułowaną "Ludzie 2000".

Jest również autorem kolekcji betonowych odlewów ludzi filmu, teatru i estrady. W ten sposób powstały rzeźby m.in. Krystyny Jandy, Beaty Tyszkiewicz czy Ewy Wiśniewskiej. Oprócz tego zajmuje się malarstwem oraz tradycyjną i przetworzoną fotografią.
Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic