XIII Międzynarodowa Konferencja Tańca Współczesnego

Największa w Polsce impreza poświęcona tańcowi współczesnemu rozpoczęła się w niedzielę w Bytomiu.


W XIII Międzynarodowej Konferencji Tańca Współczesnego i Festiwalu Sztuki Tanecznej, bierze udział wielu uznanych tancerzy z Europy i Stanów Zjednoczonych.

Imprezę organizuje Śląski Teatr Tańca (ŚTT), uznawany od lat za jeden z najlepszych zespołów tańca współczesnego w Europie Środkowo-Wschodniej. Festiwal ma uznaną markę w Europie i w Stanach Zjednoczonych. Co roku do Bytomia przyjeżdżają najlepsi artyści tej dziedziny sztuki.

Gwiazdy tegorocznego festiwalu to belgijskie grupy Compagnie Michele Ann De Mey i Compagnie Michele Noiret, a także amerykańskie City Dance Ensemble i Balletmet Dance Academy. W sumie do Bytomia przyjechało ok. 20 zespołów.

"Punktem kulminacyjnym dzisiejszego - inaugurującego festiwal dnia - jest nieformalna prezentacja najnowszej choreografii Jacka Łumińskiego. W tym zatytułowanym - Reakcja chemiczna (metateza) projekcie biorą udział wszyscy tancerze naszego teatru" - powiedziała w niedzielę rzeczniczka ŚTT,
Katarzyna Furmaniuk.

Tego dnia odbyły się już pierwsze fachowe prezentacje instruktorów tańca; zakończona została też rejestracja chętnych do udziału w warsztatach. Od poniedziałku rozpoczną się zarówno profesjonalne warsztaty, jak i pokazy dla publiczności. Choć liczba biorących w nich udział wykonawców jest mniejsza niż w zeszłym roku, to - według Furmaniuk - pokazane zostaną m.in. znacznie większe produkcje.

Sceną festiwalowych imprez będzie nie tylko mieszcząca 600 osób sala ŚTT, lecz również unikatowe wnętrza Elektrociepłowni Bytom-Szombierki oraz willa przy ul. Generała "Niedźwiadka" Okulickiego, która będzie sceną jednej z głównych atrakcji festiwalu - premiery spektaklu "Willa Evra" w choreografii Leszka Stanka - tancerza Śląskiego Teatru Tańca.

Spektakl jest przedstawieniem kameralnym i uczestnicząca w nim publiczność nie może liczyć więcej niż 30 osób; aby mogli go obejrzeć wszyscy miłośnicy sztuki tanecznej, zostanie sześciokrotnie powtórzony.

W ramach imprezy, między 7 a 14 lipca, odbędzie się też Przegląd Tańca Wspólnoty Francuskiej Belgii. Oficjalną ku temu okazją jest dziesiąta rocznica zawarcia porozumienia o współpracy między Wspólnotą Francuską Belgii, Regionem Walonii, a Polską.

Obok pokazów, drugi nurt bytomskiej imprezy stanowią warsztaty. Pod okiem światowej sławy specjalistów w 8 studiach pasjonaci tańca będą mogli uczyć się 17 jego technik, m.in. brazylijskiego tańca zouk, japońskiego nihon buyo, baletu radzieckiego i techniki polskiej.

Będą też warsztaty pisania o tańcu, fotografowania tańca, dla menadżerów sztuki, warsztaty radiowe pod hasłem "Usłyszeć taniec", a także tzw. projekty społeczne, czyli m.in. warsztaty z udziałem osób niepełnosprawnych i dla osób, które z nimi pracują oraz warsztaty tańca III generacji - dla osób starszych.

Projektem przygotowanym specjalnie dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat jest Mała Konferencja Tańca, w ramach której mogą one poznawać m.in. tajniki tańca chińskiego. Festiwal i konferencja potrwają, jak co roku, dwa tygodnie - zakończą się 15 lipca.
Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic