Zanussi, Dumała i Możdżer na tegorocznym festiwalu Era Nowe Horyzonty

Reżyserzy polscy - Krzysztof Zanussi i Piotr Dumała - oraz zagraniczni, m.in. Kanadyjczyk Guy Maddin i Tajwańczyk Tsai Ming-liang, a także pianista Leszek Możdżer będą wśród gości tegorocznego 9. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Era Nowe Horyzonty (ENH) we Wrocławiu.



Festiwal potrwa od 23 lipca do 2 sierpnia. Jego wstępny program przedstawił na wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie dyrektor ENH, Roman Gutek.

Jak powiedział, w ciągu 11 dni na ponad 600 seansach zaprezentowanych zostanie 460 filmów z ponad 50 krajów. Karnety uprawniające do wejścia na festiwal trafią do sprzedaży już 2 kwietnia; będzie można je kupić za pośrednictwem strony internetowej festiwalu www.enh.pl - poinformował Gutek.

Ważnym elementem imprezy będą, jak co roku, filmowe konkursy. W Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty walczyć będzie 14 filmów - "osobistych, często prowokacyjnych, przekraczających różne granice, wytyczających kierunki rozwoju współczesnego kina" - zapowiedziano na konferencji.

Będą wśród nich "Mock up on Mu" Amerykanina Craiga Baldwina - oryginalny filmowy kolaż skomponowany z fragmentów filmów science-fiction z lat 50., 60. i 70.; "Spyder" - eksperymentalny portret kobiety, nakręcony kamerą telefonu komórkowego przez japońską artystkę Ishibashi Kiyomi; oraz nagrodzony Złotą Kamerą za
najlepszy debiut na ubiegłorocznym festiwalu w Cannes dramat "Hunger" brytyjskiego reżysera Steve'a McQueena. Zdobywca Grand Prix w tym konkursie - który zostanie wyłoniony przez międzynarodowe jury - otrzyma w nagrodę 20 tys. euro - poinformował Gutek.

Nowością festiwalu Era Nowe Horyzonty będzie Międzynarodowy Konkurs Filmów o Sztuce. Zmierzy się w nim 14 pełnometrażowych filmów dokumentalnych inspirowanych różnymi dziedzinami i kierunkami w sztuce dawnej i współczesnej. O nagrodę w wysokości 10 tys. euro walczyć będą m.in. autobiograficzne "Plaże Agnes",
które zrealizowała urodzona w Belgii francuska reżyserka, przedstawicielka Nowej Fali, 80-letnia Agnes Varda.

Odbędzie się także Konkurs Nowe Filmy Polskie, w którym wystartuje kilkanaście pełnometrażowych obrazów - fabularnych i dokumentalnych. Gutek nie podał jeszcze ich tytułów, zapowiedział jednak, że większość z nich stanowić będą filmy, które gościły już na polskich ekranach. Laureat tego konkursu ma szansę m.in. na
Wrocławską Nagrodę Filmową w wysokości 100 tys. złotych, ufundowaną przez prezydenta Wrocławia.

Zwyczajowo ważnym elementem festiwalu Era Nowe Horyzonty będą też filmowe retrospektywy.

W tym roku publiczność zapozna się bliżej z kinematografią szwedzką - reprezentowaną przez filmy reżysera Jana Troella, nominowanego do dwóch Oscarów. Zaplanowano także retrospektywę Kanadyjczyka Guya Maddina, ekscentryka i surrealisty, który stylizuje swoje filmy na kino z lat 20. i 30. Odbędą się ponadto
retrospektywy cenionego tajwańskiego reżysera Tsai Ming-lianga i Amerykanki Jennifer Reeves, której awangardowe filmy, m.in. nawiązujący do tragedii w World Trade Center "The Time We Killed", jak powiedział Gutek, "robią na widzach ogromne wrażenie".

Zaplanowano także retrospektywy poświęcone artystom polskim - reżyserom Krzysztofowi Zanussiemu oraz Piotrowi Dumale, znakomitemu twórcy filmów animowanych, który ma w dorobku m.in. nominowaną do Złotej Palmy w Cannes animowaną "Łagodną" (1985) z muzyką Zygmunta Koniecznego, sugestywne studium zazdrości i nienawiści zrealizowane na podstawie opowiadania Fiodora Dostojewskiego.

Organizatorzy festiwalu spodziewają się w tym roku ponad pół tysiąca gości specjalnych, reprezentujących środowisko filmowe z Polski i zagranicy. Pokazom filmów towarzyszyć będą spotkania publiczności z reżyserami, panele dyskusyjne, koncerty i wystawy.

Jedna z wystaw poświęcona będzie twórczości zmarłego w 2007 r. wybitnego szwedzkiego reżysera Ingmara Bergmana. Znajdą się na niej - jak powiedział Gutek - głównie fotografie ilustrujące pracę teatralną Bergmana. Wystawie towarzyszyć będzie pokaz "Sarabandy" (2003), ostatniego filmu Bergmana.

Wśród wydarzeń specjalnych będzie też pokaz "Skarbu rodu Arne" z 1919 r., wyreżyserowanego przez Mauritza Stillera na motywach powieści Selmy Lagerloef filmu należącego do klasyki szwedzkiego kina. Podczas projekcji tego filmu wykonywana będzie na żywo muzyka, skomponowana specjalnie na tę okazję przez wybitnego
polskiego pianistę i kompozytora Leszka Możdżera. Podczas koncertu Możdżerowi towarzyszyć będzie szwedzki basista Lars Danielsson.
Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic