W pierwszym dniu zdjęciowym uczestniczyły aktorki Maja Ostaszewska, Danuta Stenka i Stanisława Celińska.
Film, zrealizowany na podstawie scenariusza Andrzeja Mularczyka, przedstawi losy kobiet - matek, żon, córek - polskich oficerów pomordowanych w 1940 roku w lesie katyńskim przez NKWD. Autorem zdjęć jest Paweł Edelman.
Filmowe postaci nie będą miały nazwisk, lecz wyłącznie imiona i - w przypadku mężczyzn - stopień wojskowy. Bohaterowie będą nosili imiona aktorów, którzy się w nich wcielą.
Pierwsze zdjęcia kręcono we wtorek na moście kolejowym w okolicach Warszawy. Kilkuset statystów brało udział w scenach exodusu polskiej ludności we wrześniu 1939 roku.
Ostaszewska wciela się w rolę Mai - żony Rotmistrza (w roli Rotmistrza - Artur Żmijewski). Maja czeka wiernie na swojego męża, a oczywiste dowody, że on nie żyje, że został zamordowany w Katyniu, przyjmuje do końca z niedowierzaniem. Dramatyczna prawda dociera do Mai dopiero kiedy trafia do niej notatnik Rotmistrza.
Stenka to z kolei Danuta - żona Generała. Generał został wzięty do niewoli 17 września 1939 roku, na terenach zajętych przez Armię Czerwoną. Generałowa mieszka w Krakowie. W kwietniu 1943 r. dowiaduje się o odkryciu przez Niemców grobów katyńskich. Musi obejrzeć niemiecki film pokazujący przerażające obrazy masowych grobów polskich oficerów.
Celińska gra w filmie Stasię - gospodynię w domu Generała i żonę partyzanta Armii Ludowej.
Miejsca, gdzie danego dnia kręcone są zdjęcia do "Post Mortem", utrzymywane są, na prośbę reżysera, w tajemnicy przed mediami. "Andrzej Wajda prosił, by dziennikarze nie pojawiali się na planie. To dla niego bardzo ważny film, wymagający ogromnego
skupienia i spokoju" - wyjaśniła Marta Pawełek z firmy Nowe Media.
Nieoficjalnie wiadomo, że zdjęcia do "Post Mortem" powstawać będą w Warszawie i okolicach, Krakowie oraz w Starym Dzikowie na Podkarpaciu.
Oprócz Ostaszewskiej, Stenki i Celińskiej, w obsadzie aktorskiej znaleźli się m.in. Andrzej Chyra, Magdalena Cielecka, Artur Żmijewski, Maja Komorowska, Władysław Kowalski, Paweł Małaszyński, Agnieszka Glińska, Anna Radwan, Dorota Segda, Marek Kondrat, Krzysztof Kolberger i Krzysztof Globisz.
Komorowska i Kowalski zagrają rodziców Rotmistrza (Żmijewski). Chyra wcieli się w Andrzeja - porucznika 8-go Pułku Ułanów w Krakowie. Małaszyński zagra Pawła - inżyniera, Porucznika Pilota, Cielecka będzie Magdą - siostrą Porucznika Pilota".
Andrzej Wajda powiedział, że "Post Mortem opowieść katyńska" będzie jednym z najbardziej osobistych i najtrudniejszych filmów w jego karierze. Wyjaśnił, że obraz ten ma dla niego wymiar bardzo osobisty, ponieważ jego ojciec, Jakub, oficer Wojska Polskiego, zginął w Katyniu. Zastrzegł jednak, że główną inspirację przy pracy nad tym filmem stanowić będą dla niego przeżycia matki - która do końca nie wierzyła, że Jakub Wajda nie żyje, i jeszcze w 1945 roku czekała na powrót męża do domu.
Na ekrany polskich kin obraz ma trafić jesienią przyszłego roku.