Zdobywca Oscara Tim Robbins gwiazdą Malta Festival

Amerykański aktor, zdobywca Oscara Tim Robbins przyjedzie we wrześniu do Poznania, będzie gwiazdą Malta Festival – poinformowali w poniedziałek organizatorzy. Wydarzenie odbędzie się od 7 do 15 września.

Zdobywca Oscara Tim Robbins gwiazdą Malta Festival
Tim Robbins / PAP/Avalon

Hasło tegorocznej, 34. edycji i pierwszej prowadzonej pod egidą Dominiki Kulczyk brzmi: Za Miłość! Głównymi organizatorami festiwalu są: jej spółka producencka dFlights i Kulczyk Foundation.

W 2023 roku Kulczyk uratowała Maltę, spłacając długi festiwalu i przejmując prawa do jego marki.

„Dla nas, poznaniaków, Malta zawsze była świętem miasta. Rozlewała się na ulicach, zapraszała mieszkańców do zabawy i aktywnego udziału. Niestety, w ostatnich latach festiwal oddalił się od Poznania, a Poznań od festiwalu. Tegoroczna edycja to będzie wielki powrót. Ponowne zjednoczenie. Czeka nas nowa, stara Malta” – zapowiedziała Dominika Kulczyk.

Malta ma stać się, według Kulczyk, najbardziej rozpoznawalnym festiwalem kultury kobiecej w Europie. Kobieta to pierwszy filar tematyczny festiwalu. Drugi stanowi natura i troska o planetę.

W poniedziałek organizatorzy festiwalu poinformowali, że we wrześniu do Poznania przyjedzie Tim Robbins, uhonorowany Oscarem aktor znany m.in. z filmu "Skazani na Shawshank". Na Maltę przybędzie z reżyserowanym przez siebie greckim wodewilem "Do góry nogami".

"Jego grupa Actor’s Gang już zdobyła uznanie publiczności Los Angeles, ale nie zadowala się blichtrem i w swojej działalności dociera też do więźniów, których artyści regularnie odwiedzają w aresztach USA. O ich aktywizmie społecznym publiczność będzie mogła się dowiedzieć więcej podczas dedykowanych spotkań i after-talks z Timem Robbinsem, planowanych po pokazach" – poinformowali organizatorzy.

Jak powiedziała PAP kuratorka festiwalu Agata Kołacz Tim Robbins nie jest jedynym głośnym nazwiskiem w tegorocznym programie Malty. Kolejne będą sukcesywnie ogłaszane.

„Myślę, że na ogromną uwagę zasługuje projekt „Sun&Sea, jest to litewska opera klimatyczna która w 2019 roku zdobyła Złotego Lwa Biennale w Wenecji. Po tym zwiedziła najważniejsze festiwale Nowego Jorku, Paryża, Lizbony, Londynu czy Singapuru. Sama widziałam ten spektakl w trzech miastach, cieszę się, że dzięki Malcie zobaczą go też polscy odbiorcy” - powiedziała.

“Sun&Sea” to spektakl, który publiczność ogląda z antresoli, patrząc na sztuczną plażę usypaną z kilkunastu ton piasku. Opalające się na scenie osoby, przedstawiają szereg wciągających historii, balansujących między przyziemnością a surrealizmem. Publiczność festiwalu będzie mogła wziąć udział przedstawieniu 14 i 15 września na Międzynarodowych Targach Poznańskich.

Nad jakością festiwalu czuwa jego kuratorka, Agata Kołacz oraz producentka, Justyna Czarna. W maju z dyrektorowania festiwalem zrezygnowała powołana w styczniu Karolina Rozwód. Z początkiem lipca Rozwód obejmie stanowisko dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

W pierwszy weekend festiwalu wystąpią Anne Theresa de Keersmaeker i Raduana Mrizinga, którzy powracają na Malta Festival z realizacją opartą na "Czterech Porach Roku" Vivaldiego.

Krzysztof Warlikowski i Nowy Teatr pojawią się na Malcie ze swoją najnowszą premierą "Elizabeth Costello. Siedem wykładów i pięć bajek z morałem". Organizatorzy festiwalu podali, że sztuka jest hołdem dla bohaterki stworzonej przez noblistę Johna Maxwella Coetzee, która w jego powieściach zabiera ważny głos w kwestiach filozoficznych, ekologicznych, społecznych i egzystencjalnych, przemawia i apeluje do sumień w sprawie losu zwierząt, nierówności społecznych i  wykluczenia osób starszych czy kalekich.

Premiera, której Malta Festival jest koproducentem, przyjedzie do Poznania chwilę  po tournée w Atenach, Barcelonie i Festival d’Avignon.

Agata Kołacz powiedziała, że tegoroczna Malta Festival znów obejmie ulice, place i skwery Poznania.

Pojawi się na nich m.in. "Dominoes”, kilkukilometrowa ruchoma instalacja złożona z tysięcy ogromnych kostek domina, które będą przecinać ulice, parki, szkoły, centra handlowe, dziedzińce, czy lokalny kebab, budując wspólnotę ciekawości i odpowiedzialności za efemeryczne dzieło.

Plac Wolności zamieni się w wielką pracownię malarską, na której Compagnie Lucamuros rozstawi gigantyczną sztalugę: scenę plenerowego, plastyczno-muzycznego spektaklu "Żółw Gaugina", który najlepiej zobaczyć z całą rodziną.

Nad Jeziorem Maltańskim na plenerowym koncercie L.U.C. & Rebel Babel Film Orchestra wraz z zaproszonymi artystami zaprezentują muzykę z filmu “Chłopi” i wzniosą toast „Za miłość”. Tego samego wieczoru, na tej samej scenie wystąpi australijski duet Hollow Coves.

Pierwszy festiwal Malta odbył się w Poznaniu w 1991 r. Nazwa pochodzi od Jeziora Maltańskiego, przy którym organizowano plenerowe przedstawienia teatralne.

Impreza zaliczana jest do największych i najważniejszych wydarzeń kulturalnych Europy Środkowo-Wschodniej. Organizatorzy ostatniego, 33. festiwalu, przygotowali dla widzów prawie 50 wydarzeń w 13 lokalizacjach Poznania, z udziałem prawie 200 artystów.

Rafał Pogrzebny

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic