Jadwiga Żukowska urodziła się w 1926 roku w Toruniu. Ukończyła Wydział Reżyserski łódzkiej Filmówki. Była reżyserką, scenarzystką i montażystką, członkinią Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
Realizowała filmy dokumentalne o różnorodnej tematyce: o problemach społecznych, sztuce, balecie, a także o dzieciach i dla
dzieci.
Otrzymała za nie 45 nagród na najważniejszych polskich i światowych festiwalach filmów krótkometrażowych, m.in. w Krakowie, Mannheim, Bilbao, Oberhausen, Berlinie, Moskwie, Tampere, Teheranie, Warnie, Cork, Paryżu, Gijon, Panamie i Budapeszcie.
Wśród nagrodzonych filmów znalazł się bardzo ważny, osobisty obraz pt. "Za światłem". Film praktycznie bez komentarza. Autorka zbudowała całość z przeplatających się, całkowicie odmiennych w nastroju, dwóch ciągów sekwencji, którym towarzyszy muzyka Józefa Rychlika i śpiew Olgi Szwajgier.
"Jadwiga była twórcą i muzą w jednej osobie. W jej towarzystwie wszystko wydawało się ładniejsze, lepsze i radośniejsze.
Promieniowało z niej wewnętrzne ciepło i pogoda ducha" - powiedział Wojciech Ziembicki, członek Zarządu Głównego SFP.
"Tworzyła piękne filmy, w których odbijała się niezwykłość jej osobowości. Miała w sobie dziewczęcy urok i zdziwienie dziecka -
mówił Ziembicki. - Upływ czasu i starość przy Jadwidze stawały się pojęciami abstrakcyjnymi i gdyby nie wypadek samochodowy zapewne dalej by tak było. Odeszła tak, jak odchodzą ludzie młodzi. Jadwiga kochała i była kochana. Nagle straciliśmy wszyscy jakąś piękną cząstkę miłości. Sama ciężko doświadczona przez życie - uczyła nas dzielności. Musimy teraz starać się być jej dobrymi uczniami" - dodał Ziembicki.