Patronat Honorowy nad jubileuszem 30-lecia Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.
Jak mawiał H. W. Longfellow Muzyka to uniwersalny język ludzkości. Melodia, rytm, tempo, dynamika, barwa dźwięku to składowe, które tworzą niepowtarzalny kształt odbierany nie tylko słuchem, ale wszystkimi zmysłami. Muzyka, to emocje, które potrafią doprowadzić zarówno do łez szczęścia, jak i rozpaczy, motywować do działania, koić, towarzyszyć najważniejszym momentom życia. Potęga muzyki jest doceniana od tysięcy lat. Znaczy więcej niż najbardziej wyszukany zestaw słów.
A co muzyka ma wspólnego z giełdą? Emocje i różnorodność świata finansów, tak samo jak muzyka, potrafią uszczęśliwiać, stanowić element pożądania, ale też przyczynę nieszczęścia. Cykl giełdowy, ma swój rytm i tempo. Podobnie jak każda kompozycja muzyczna posiada początek, rozwinięcie - z nierzadko zaskakującą dynamiką i artykulacją - a także zakończenie, które jest często nieprzewidywalne. Wszystko to, tworzy harmonię. Kompletne dzieło, które ma swoich odbiorców, zwolenników i przeciwników.
Wbrew pozorom, giełdę i muzykę łączy wiele analogii. Dlatego właśnie w ten artystyczny sposób Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie postanowiła uczcić swój jubileusz 30-lecia.
Na płycie zatytułowanej „All Time Highs”, znajdzie się 16 utworów z filmów i seriali o tematyce bądź z wątkami giełdowymi i finansowymi (m.in. Capital City, The Big Short, Wilk z Wall Street, Arbitraż, Chciwość i i.in.). Tak jak bogata i różnorodna jest giełda, tak i płyta zaprezentuje cały przekrój gatunków, począwszy od muzyki klasycznej, poprzez jazz, elektronikę czy fado. Wszystkie utwory zostały ponownie nagrane, a część z nich dodatkowo opracowana przez najznakomitszych polskich aranżerów takich, jak Krzesimir Dębski, Filip Wojciechowski czy Marcin Piekut. W nagraniach biorą udział wybitni artyści, w tym:
• Janusz Wawrowski, uważany za jednego z najwybitniejszych polskich skrzypków swojego pokolenia, grający na skrzypcach Antonio Stradivariego, pierwszego i jedynego tej klasy instrumentu w powojennej Polsce,
• Filip Wojciechowski,
• Marcin Piekut,
• A także: Polska Filharmonia Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara pod dyr. Krzesimira Dębskiego, Trio Filip Wojciechowski w składzie Filip Wojciechowski (fortepian), Paweł Pańta (kontrabas), Cezary Konrad (perkusja) oraz soliści Kinga Kielich (wokal), João de Sousa (wokal), Rafał Korpik (bas), Julia Rosińska (wokal), Grzegorz Kopala (wokal), Karol Wachnik (gwizd), Zenon Terefenko (akordeon) oraz Katarzyna Laskowska (sopran liryczny), której firma OperaLight jest producentem muzycznym płyty.
Tytuł płyty, „All Time Highs” również nie jest przypadkowy. Funkcjonuje zarówno na rynku muzycznym, jak i giełdowym. Co oznacza? Nie chcąc od razu rozwikłać zagadki, zachęcamy do zagłębienia się w żargon giełdowy.
Premiera płyty odbędzie się jesienią 2021 r. Utwory zostaną jubileuszowej stronie GPW www.30latGPW.pl, kanale YT GPW oraz wybranych serwisach streamingowych.