"54 płótna, ponad 240 prac na papierze, 4-5 ostatnich lat twórczości jednego z najwybitniejszych polskich artystów. Tylko w Łodzi będzie można zobaczyć ten olbrzymi zbiór" - zapowiedział w środę na konferencji prasowej dyrektor festiwalu Bogdan Tosza. Wystawa czynna będzie do 29 października.
Pierwszego dnia festiwalu w ramach wydarzeń literackich zaplanowano także spotkanie ze znaną rosyjską poetką i tłumaczką dzieł Zbigniewa Herberta i Czesława Miłosza - Natalią Gorbaniewską. Wieczorem zaś na rynku Manufaktury wystąpią wirtuoz akordeonu Vitaly Podolsky z zespołem Agite Drive Ensemble i grupa Czesław Śpiewa.
Festiwal Łódź Czterech Kultur, który potrwa do 17 września, od ubiegłego roku zastępuje Festiwal Dialogu Czterech Kultur. Prezentuje kultury: polską, żydowską, niemiecką i rosyjską, a w programie festiwalu znajdują się wydarzenia z dziedziny literatury, teatru, filmu, muzyki i sztuk wizualnych. W tym roku hasłem festiwalu są "Mistrzowie".
Jednym z wydarzeń festiwalu będzie otwarcie w Muzeum Miasta Łodzi wystawy prac urodzonego w rodzinie żydowskiej w Łodzi Artura Szyka - grafika, ilustratora książek, scenografa i karykaturzysta. Pokazana będzie seria grafik i rysunków ilustrujących "Statut Kaliski".
Jak przypomniała dyrektor Centrum Dialogu im. Marka Edelmana Joanna Podolska, 13 września przypada 60. rocznica śmierci artysty, który - w jej ocenie - powinien trafić do panteonu Wielkich Łodzian. Wystawie towarzyszyć będą warsztaty m.in. dla młodych karykaturzystów.
W ramach prezentacji sztuk wizualnych zaplanowano też wystawę fotograficzną "Architektura przymusu" zaaranżowana w bunkrze przeciwatomowym na terenie elektrociepłowni EC4. Swoje prace zaprezentują artyści z Polski, Belgii i Portugalii.
W związku z obchodami roku Czesława Miłosza studenci Akademii Sztuk Pięknych pokażą fotografie, rysunki i prace wideo inspirowane postacią poety. Głównym wydarzeniem literackim będzie spotkanie poświęcone poezji Miłosza, w którym wezmą udział m.in. autor biografii noblisty Andrzej Franaszek i Adam Michnik. Gościem festiwalu będzie także znany pisarz izraelski, autor scenariuszy i filmów, Etgar Keret.
Teatralna część festiwalu skupiona została wokół twórczości Hanocha Levina - mistrza współczesnego teatru izraelskiego, którego rodzina przed wojną wyemigrowała z Łodzi. Zobaczyć będzie można trzy spektakle na podstawie jego dramatów: "Mord" Teatru Nowego, premierę sztuki "Udręki życia" łódzkiego Teatru im. Jaracza oraz spektakl "Sprzedawcy gumek" Teatru IMKA. Na festiwalu zagości także Leo Kantor - aktor i znawca filmu dokumentalnego, który pokaże monodram "Tam, gdzie rosną porzeczki".
Blok filmowy będzie w tym roku poświęcony tradycji humoru żydowskiego w kulturze oraz prezentacji twórczości jednego z najsłynniejszych reżyserów komediowych Mela Brooksa. Program muzyczny będzie skierowany do młodego słuchacza i szerokiej publiczności; zagrają m.in. zespół Łąki Łan i niemiecka grupa Deriglasoff Band.
Specjalnym gościem epilogu festiwalu, który odbędzie się 23-24 września, będzie niemiecki reżyser teatru tańca i uczeń Piny Bausch - Raimund Hoghe. Poprowadzi on w Łodzi lekcję i wykład oraz pokaże przedstawienie "L'Apres-midi".
W programie festiwalu znajdą się także warsztaty żydowskiej wycinanki i tańca oraz gry na bałałajkach, które poprowadzi wirtuoz tego instrumentu Alexander Paperny.
Organizatorem Festiwalu Łódź Czterech Kultur jest Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Władze Łodzi przeznaczyły na jego organizację prawie 800 tys. zł. Wstęp na większość wydarzeń jest wolny.