Festiwal zainauguruje pierwsza własna produkcja Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego – "Burza" Williama Szekspira, w reżyserii Szymona Kaczmarka. Premiera przedstawienia odbyła się 8 lipca na scenie elżbietańskiej GTS.
Ważnym punktem programu tegorocznego festiwalu będzie dzieło Oskarasa Korsunovasa, jednego z czołowych litewskich twórców teatralnych, zdobywcy najważniejszych europejskich nagród teatralnych. Jego "Otello", w wykonaniu aktorów Teatru OKT z Wilna, jest już siódmą realizacją dzieł Szekspira w dorobku reżysera.
"Wiele z jego przedstawień: Sen nocy letniej, Romeo i Julia, Miranda (oparta na Burzy) gościło na Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku, zyskując uznanie jako najlepsze spektakle – zarówno ze strony publiczności, jak i krytyków. Jak mówi Korsunovas, teatr jest instrumentem, który pomaga lepiej poznać siebie i społeczeństwo, w którym żyjemy. Powodem, dla którego tak często sięga po dramaty Szekspira, jest fakt, że należy on do dramaturgów, którzy w swoich dziełach tworzą doskonałe matryce dla współczesnego świata" - poinformowała rzecznik prasowy GTS Magdalena Hajdysz.
Na wydarzenie 25. Festiwalu Szekspirowskiego zapowiada się także spektakl "Antoniusz i Kleopatra" portugalskiego reżysera Tiago Rodriguesa, zrealizowane z zespołem Teatro Nacional D. Maria II.
"To poetycka i rozbudowana adaptacja sztuki Szekspira, inspirowana po części tekstem Plutarcha o Marku Antoniuszu w Żywotach Sławnych Mężów, po części filmem Josepha Mankiewicza Kleopatra (1963), a także innymi historiami zebranymi na temat tych postaci. Tiago Rodrigues, jeden z najbardziej fascynujących autorów i reżyserów współczesnego teatru, podaje nam swoją własną wizję mitu" - wyjaśniła Hajdysz.
W Gdańsku swój najnowszy spektakl "Billy’s Violence" zaprezentuje słynny belgijski zespół Needcompany. Sztuka, w reżyserii Jana Lauwersa, powstała na podstawie 13 tragedii Szekspira. Jej premiera miała miejsce trzy tygodnie temu w Teatre Nacional de Catalunya w Barcelonie.
Podczas festiwalu odbędzie się również światowa premiera najnowszego spektaklu włoskiej grupy tanecznej ImPerfect Dancers. Po zrealizowanych wcześniej przez zespół spektaklach - "Lady Makbet" i "Hamlecie" - trylogię dopełni "Romeo i Julia". W przedstawieniu wystąpią również aktorzy-amatorzy z Gdańska.
Kolejne przedstawienie to mononodram "Poor, Poor Lear" w wykonaniu fińskiej aktorki Niny Sallinen, amerykańskiego Lit Moon Theatre Company.
W nurcie głównym festiwalu są też trzy finałowe spektakle w Konkursie o Złotego Yoricka: "Hamlet" Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie (reżyseria Bartosz Szydłowski), "Król Lear" Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy i Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu (reż. Anna Augustynowicz oraz "Der Szturem. Cwiszyn/Burza. Pomiędzy" Teatru Żydowskiego im. Idy Kamińskiej w Warszawie (reż. Damian Josef Neć).
Konkurs o Złotego Yoricka dotyczy najlepszej polskiej inscenizacji dzieł dramatycznych Williama Szekspira oraz utworów inspirowanych dziełami angielskiego dramaturga. Jego pierwsza edycja odbyła się w 1994 r.
Na program Festiwalu Szekspirowskiego, oprócz nurtu głównego, składa się również 13 wydarzeń w Nurcie SzekspirOFF, który od sześciu lat odbywa się w formule konkursowej. W ramach SzekspirOFF prezentowane są dzieła niezależnych i alternatywnych artystów, w twórczy sposób interpretujących dzieła angielskiego dramaturga.
W formie wideo, jako wydarzenia towarzyszące, zaprezentowane zostaną dwa spektakle: "Król Yebi" w wykonaniu Shinjuku Ryozanpaku Theatre Company (Japonia) oraz „Romeos & Julias unplagued. Traumstadt” zrealizowany przez Polski Teatr Tańca i kolektyw bodytalk, założonego w 2008 r. przez Rolfa Baumgarta, reżysera, kompozytora i autora librett operowych oraz Yoshiko Waki, solistkę niemieckich teatrów operowych i grup alternatywnych.
25. Festiwal Szekspirowski zakończy się 8 sierpnia.
autor: Robert Pietrzak