26 września - Europejski Dzień Języków

26 września obchodzony będzie już po raz 10. Europejski Dzień Języków, którego celem jest propagowanie nauki języków obcych oraz celebrowanie różnorodności językowej. Obchody tego święta - konferencje, koncerty, warsztaty językowe - odbywać się będą w całej Unii.

"Każdy język obcy daje ci nowe życie; jeżeli znasz tylko jeden język, żyjesz tylko raz" - to czeskie przysłowie jest jednym z haseł 10. Europejskiego Dnia Języków, przypadającego 26 września. Celem święta jest propagowanie nauki języków i celebrowanie różnorodności językowej Europy. Z tej okazji w całej Europie w ostatnim tygodniu września organizowane będą konferencje, quizy, spotkania poetyckie i gry miejskie.

26 września Androulla Vassiliou, europejska komisarz ds. edukacji, kultury, wielojęzyczności i młodzieży, podpisze wraz z sekretarzem generalnym Rady Europy Thorbjornem Jaglandem wspólną deklarację mającą potwierdzić ich zaangażowanie w promowanie wielojęzyczności. "Nauka języków inspiruje, poszerza horyzonty i zwiększa szanse na znalezienie pracy" - uważa komisarz Vassiliou.

UE inwestuje miliard euro rocznie w podnoszenie umiejętności językowych mieszkańców państw członkowskich. Przykładami takich działań mogą być programy Erasmus, który co roku umożliwia 400 tys. studentom odbycie części studiów lub szkolenia w innym kraju, program Leonardo da Vinci (szkolenia zawodowe) czy "Młodzież w działaniu" (wolontariat/praca z młodzieżą). W latach 2014-2020 liczba osób, które będą mogły skorzystać z tych programów podwoi się. Głównym celem polityki językowej UE jest doprowadzenie do sytuacji, w której wszyscy obywatele, począwszy od bardzo młodego wieku, będą się uczyć dwóch języków oprócz swojego języka ojczystego.

W Unii Europejskiej obowiązują 23 języki urzędowe i robocze: angielski, bułgarski, czeski, duński, estoński, fiński, francuski, grecki, hiszpański, irlandzki, litewski, łotewski, maltański, niderlandzki, niemiecki, polski, portugalski, rumuński, słowacki, słoweński, szwedzki, węgierski i włoski. Najbardziej rozpowszechniony w Europie jako język ojczysty jest niemiecki (18 proc. obywateli UE), a 38 proc. europejczyków posługuje się nim jako językiem obcym. Angielski jest językiem ojczystym dla 13 proc. obywateli UE, ale aż 51 proc. z nich deklaruje, że zna ten język. Polski jest językiem ojczystym dla 9 proc. obywateli Unii, ale tylko 1 proc. Europejczyków zna go jako język obcy. Według badania Eurobarometru w sprawie Europejczyków i ich języków przeprowadzonego w 2006 r. 56 proc. obywateli potrafi prowadzić rozmowę w języku innym od ojczystego, a 28 proc. opanowało dwa języki obce. 44 proc. Europejczyków przyznaje, że włada tylko językiem ojczystym.

Najbardziej wielojęzycznym krajem UE jest Luksemburg, gdzie 99 proc. obywateli opanowało przynajmniej jeden język obcy; na kolejnych miejscach znajdują się Słowacja (97 proc.) i Łotwa (95 proc.) Najmniej wielojęzyczne kraje UE to Irlandia (34 proc.) i Wielka Brytania (38 proc).

W tym roku w Warszawie Europejski Dzień Języków obchodzony będzie pod hasłem: "Dziesiątki języków - tysiące możliwości". Świętowanie rozpocznie się w sobotę językową grą miejską "El Hombre vs. Języki Europy". Zadaniem graczy będzie pokonanie El Hombre - językowego terrorysty, który niszczy wielojęzyczność Europy. Aby tego dokonać będą się musieli zmierzyć z czternastoma zadaniami w różnych językach. W niedzielę w Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej na warszawskiej Starówce odbędzie sie piknik językowy "Maluchy w krainie wielu kultur".

W poniedziałek w Teatrze Ochoty odbędą się językowe warsztaty teatralne, a późnym popołudniem "Parada Andersena" - widowisko z korowodem postaci z baśni duńskiego pisarza. We wtorek 28 września na kampusie Uniwersytetu Warszawskiego rozpocznie się organizowany przez Komisję Europejką trzydniowy cykl warsztatów dla nauczycieli i lekcji pokazowych języków obcych.

Imprezy związane z Europejskim Dniem Języków odbywać się będą w całej Europie m.in. w Londynie, gdzie zaplanowano Festiwal Muzyki i Języków i w Berlinie, gdzie odbędzie się panel poświęcony znaczeniu umiejętności językowych dla integracji oraz spotkania poetyckie z udziałem tłumaczy i twórców.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic