Nakładem Wydawnictwa Czarne, które prowadzi Monika Sznajderman, żona pisarza Andrzeja Stasiuka, ukazała się m.in. książka Aleksijewicz, "Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka" (2014), będąca historią przemian gospodarczo-społecznych, jakie miały miejsce po upadku Związku Radzieckiego.
"To książka wybitna, wielka. Opowiada o świecie posttotalitarnym, o części świata europejsko-azjatyckiej, o kryzysie moralnym, kiedy kończy się totalitaryzm. Opisuje nasz świat i w jakimś sensie także przyszłość. (...) Swietłana pozwoliła ludziom mówić" - podkreślał w czwartkowej rozmowie z PAP Stasiuk.
Pytany o charakterystyczne cechy, wyróżniki twórczości Aleksijewicz, wymieniał: "kobieca czułość dla świata, wrażliwość - czasami aż czytelniczo nieznośna, czujność, czułość".
"A także - nieliterackość. To jest coś więcej: to jest pisarstwo, które się wymyka literaturze, gdzieś pomiędzy literaturą a prawdziwą rzeczywistością" - uważa Stasiuk.
"Ta literacka Nagroda Nobla to najsłuszniejsza decyzja z możliwych. Słuszna i mądra" - ocenił, podkreślając, że popiera decyzję o nagrodzie dla tej właśnie autorki zarówno jako wydawca, jak i czytelnik.
"Ja jestem wydawcą Swietłany Aleksijewicz w Polsce i czuję się tak, jakbym prawie sam dostał Nobla" - dodał pisarz.
"Wielka radość w Wydawnictwie Czarne!" - cieszył się w czwartek Stasiuk.