Apel środowiska kultury w sprawie sytuacji na wschodniej granicy RP

Apel środowisk kultury w formie petycji online został opublikowany w piątek w sieci, link z petycją jest też szeroko udostępniany w mediach społecznościowych. Poniżej publikujemy pełną treść zamieszczonego apelu, który na stronie został przedstawiony w pięciu wersjach językowych.

Apel środowiska kultury w sprawie sytuacji na wschodniej granicy RP

"My, niżej podpisani i podpisane, stanowczo przeciwstawiamy się nielegalnym i niehumanitarnym praktykom wywózek osób, szukających w Polsce ochrony międzynarodowej, na granicę i wypychaniu ich przez polską Straż Graniczną na stronę białoruską. Ludzie w krytycznej sytuacji, uciekający od wojny i przemocy domagają się wsparcia ze strony państwa polskiego, które ma obowiązek go udzielić zgodnie z sygnowanymi przez Polskę międzynarodowymi konwencjami. Apelujemy o natychmiastową pomoc potrzebującym, dopuszczenie do nich służb medycznych oraz wszystkich osób i organizacji, które są w stanie odnaleźć błądzące po lasach osoby i uratować je przed śmiercią. W tym miejscu chcemy zaznaczyć, że w pełni popieramy działania Grupy Granica. Zdecydowanie przeciwstawiamy się dehumanizującym, uwłaczającym godności ludzkiej sposobom przedstawiania osób w sytuacji uchodźczej przez polskie władze i związane z nimi media. Na granicy polsko-białoruskiej mamy do czynienia z kryzysem humanitarnym, który wymaga natychmiastowej interwencji. Apelujemy do społeczności międzynarodowej, w szczególności organizacji zajmujących się prawami człowieka, o wsparcie. Domagamy się przestrzegania zapisów konwencji genewskiej, a przede wszystkim: ratowania ludzkiego życia".


Wśród sygnatariuszy i sygnatariuszek listu znajdują się m.in. Olga Tokarczuk, Agnieszka Holland, Krzysztof Warlikowski, Maja Komorowska, Jan Komasa, Artur Żmijewski, Andrzej Seweryn, Magda Umer, Krystyna Janda, Jerzy Radziwiłowicz, Leszek Dawid, Agata Buzek i Sylwia Chutnik.

posłuchaj Z Sylwią Chutnik kulturoznawczynią i pisarką rozmawiał Łukasz Wojtusik.

Z Magdaleną Grzebałkowską, reporterką, autorką zbioru reportaży „Wojenka” o dzieciach wojny rozmawiał Łukasz Wojtusik.

posłuchaj Rozmowa z Magdaleną Grzebałkowską


Petycja wraz z pełną listą jest dostępna pod tym linkiem.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic