ON AIR
od 09:00 Czas Wolny z RMF Classic zaprasza: Dariusz Stańczuk

Dlaczego zwłaszcza teraz powinniśmy czytać więcej książek?

Eksperci nie ukrywają, że koszty pandemii i izolacji będą ogromne. Nie tylko w wymiarze materialnym. Chyba że... zaczniemy więcej czytać.

Dlaczego zwłaszcza teraz powinniśmy czytać więcej książek?
fot. PAP/Jacek Turczyk

„Pozytywny wpływ czytania na nasze funkcje poznawcze jest dobrze udokumentowany. Sprawniej działa wówczas nasza pamięć robocza, mamy większą zdolność logicznego myślenia, poprawie ulega umiejętność rozwiązywania problemów” – wylicza w rozmowie z portalem Byrdie.com ekspert ds. uczenia się, Murray Morrison. I dodaje, że czytanie jest niczym fitness dla mózgu. „Ciągły, delikatny wysiłek budowania obrazów w głowie podczas czytania sprawia, że mózg jest sprawniejszy. Działa to dużo lepiej niż bardziej pasywne formy rozrywki, takie jak oglądanie filmu czy telewizji” – tłumaczy. Nic w tym dziwnego. Podczas gdy film kończy się zwykle po upływie 90 minut, przeczytanie liczącej kilkaset stron powieści może zająć nam kilka lub kilkanaście dni. W międzyczasie mimowolnie obmyślamy możliwe rozwiązania fabularne, a co za tym idzie ćwiczymy pamięć i pobudzamy wyobraźnię.

Czytanie kryje w sobie jednak znacznie więcej korzyści niż kształtowanie wyobraźni. „Kiedy czytamy o konkretnych rzeczach, część mózgu aktywowana jest tak samo, jak w sytuacji, gdy sami wykonujemy te czynności. Fikcja działa jak rodzaj symulatora – ćwicząc w ten sposób mózg, tworzymy nowe synapsy i wzmacniamy istniejące” – tłumaczy Natalia Ramsden, założycielka kliniki optymalizacji mózgu SOFOS Associates w Londynie. To dlatego, gdy jesteśmy pochłonięci wzruszającą lekturą odczuwamy dojmujący smutek, a podczas czytania powieści z dreszczykiem towarzyszy nam przyspieszone bicie serca.

Eksperci podpowiadają, że czytanie książek może być pomocne również w łagodzeniu objawów groźnych chorób. „Czytanie jest czynnością, która odmładza mózg – z każdą przewróconą stroną pracuje on nad rozszyfrowaniem i przechowywaniem większej ilości informacji. Czytanie zapewnia ćwiczenia umysłowe, co jest bardzo ważne w ochronie mózgu przed pogorszeniem funkcji poznawczych w schorzeniach takich jak choroba Alzheimera” – zaznacza neuroradiolożka dr Emer MacSweeney. I dodaje, że czytanie jest czynnością dużo bardziej neurologicznie wymagającą niż choćby mówienie czy słuchanie. „Pomaga mózgowi efektywniej przetwarzać informacje zarówno werbalnie, jak i wizualnie” – wyjaśnia.

Wartościowa, wciągająca lektura jest też sprawdzonym sposobem na poprawę nastroju i zrelaksowanie się. Choć wymaga od nas większego zaangażowania niż choćby oglądanie filmu, zdecydowanie warto podjąć ów wysiłek. W dobie pandemii, gdy towarzyszą nam lęk i niepewność, zatracenie się w fascynującej historii może być doskonałą odskocznią od tego, co dzieje się wokół nas, formą zdrowego eskapizmu. Jest to również sprawdzony i udokumentowany naukowo sposób na redukcję napięcia i nerwowości – jak wskazuje Ramsden, zmniejsza się wówczas poziom kortyzolu, hormonu stresu, którego nadprodukcja powoduje m.in. przyrost tkanki tłuszczowej i przybieranie na wadze.

Choć wydaje się samotnym hobby, czytanie może mieć pozytywny wpływ także na nasze relacje z bliskimi, gdyż rozwija nas emocjonalnie. „Sprawia, że myślimy i czujemy na różne sposoby. Kiedy zaczynamy odczuwać więź z fikcyjnymi postaciami, zwiększa się nasza empatia, uczymy się lepiej rozumieć ludzi” – przekonuje Ramsden. Tezę tę potwierdzają badania autorstwa psychologa dr Chun-Ting Hsu z Free University of Berlin, które dowiodły, że emocjonalne treści aktywują u czytelników sieć neuronową zlokalizowaną w korze mózgowej, zwiększając u nich poziom empatii i współczucia. W dobie pandemii czytanie może być też nie lada wsparciem dla naszej nadwyrężonej psychiki, sposobem na dodanie sobie otuchy w czasach niepewności. Eksperci zgodnie sugerują, byśmy sięgali zwłaszcza po książki, które czytaliśmy w dzieciństwie – zapewnią nam namiastkę normalności, będąc swego rodzaju przypomnieniem, że prędzej czy później, wszystko wróci do normy. (PAP Life)

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic