Na pomysł organizowania święta książki wpadł w Katalonii w 1926 roku wydawca Vicente Clavel Andres. 23 kwietnia jest w katalońskiej tradycji hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona, Św. Jerzego. Zgodnie z tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek. Okazało się, że 23 kwietnia to także data śmierci Miguela de Cervantesa oraz urodzin i śmierci Szekspira. W 1995 roku UNESCO wpisało tę datę do swego kalendarium jako Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. 23 kwietnia wręcza się też w Hiszpanii Nagrodę Cervantesa, którą w tym roku otrzyma chilijski pisarz Nicanor Parra.
W niedzielę, w przeddzień Światowego Dnia Książki, o godzinie 17.00 w 35 polskich miastach oraz w Strassburgu i Arucas (Gran Canaria) odbył się finał akcji "5 minut dla książki. Czytamy pod chmurką" organizowanej przez kilka polskich portali książkowych m.in. serwis PrzyKominku.com., portal DuzeKa.pl, wortal grnanice.pl.
Uroczyście Dzień Książki obchodzi warszawski Instytut Cervantesa, gdzie zgodnie z katalońską tradycją 23 kwietnia czekać będą na gości biblioteki książki i róże. Na poniedziałek zaplanowano spotkanie z pisarzem Jose Angelem Cilleruelo, autorem powieści "Al oeste de Varsovia" ("Na zachód od Warszawy"), której akcja toczy się w Zielonej Górze podczas okupacji i współcześnie. Przez cały tydzień 23-28 kwietnia w Instytucie Cervantesa odbywać się będą otwarte i darmowe zajęcia języka hiszpańskiego na różnych poziomach, oparte na lekturach tekstów literackich (Miguel Hernandez, Pablo Neruda, Wisława Szymborska).
Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego przygotowuje na Światowy dzień Książki premierę filmu towarzyszącego kampanii promowania czytelnictwa zatytułowanej "Czytaj! Zobacz więcej". W filmie występują pisarze i artyści m.in. Joanna Brodzik, Sylwia Chutnik, Karolina Gruszka, Zygmunt Miłoszewski, Tomasz Kamel, Michał Żebrowski. W poniedziałek 23 kwietnia pisarze i znani ludzie związani z literaturą będą przez cały dzień czytać fragmenty książek w scenerii ogrodów BUW-u.
23 kwietnia na ulice Warszawy wyjadą autobusy, w których pasażerowie będą mieli okazję wysłuchać najnowszych książkowych bestsellerów w wersji audio m.in. "Gry o tron" George'a R. R. Martina, "Katedry w Barcelonie" Ildefonso Falconesa, "W pierścieniu ognia" Suzanne Collins. Organizatorami akcji, która już po raz trzeci realizowana będzie w ramach obchodów Światowego Dnia Książki, są ZTM, Nokia i serwis audioteka.pl. "Według statystyk, mieszkańcy stolicy codziennie spędzają w komunikacji miejskiej 72 minuty. To czas, który można wykorzystać właśnie na kontakt z literaturą za pośrednictwem audiobooka" - podkreślają inicjatorzy akcji.
Stowarzyszenie Autorów ZAiKS 23 kwietnia organizuje debatę zatytułowaną "W obronie kreatywności" z udziałem min. Michała Boniego, Władysława Bartoszewskiego oraz autorów i artystów, której tematem będą kwestie prawa autorskiego i kondycji twórców. 23 kwietnia zostanie też ogłoszona przez ZAiKS abolicja, będą mogli z niej skorzystać użytkownicy utworów, którzy nie uzyskali do tej pory zgody twórców. Warunkiem abolicji jest podpisanie umowy licencyjnej i zapłacenie za korzystanie z danych utworów bez umowy.
Przez cały weekend w Warszawie odbywać się będzie trzecia odsłona projektu "Czytamy gdzie indziej". Pomysłodawcy i organizatorzy wydarzenia - Instytuty Kultury zrzeszone w EUNIC Warszawa oraz Studio Teatralne Koło - włączyli do akcji mieszkańców, właścicieli kawiarni i punktów usługowych Saskiej Kępy. W nietypowych dla lektury przestrzeniach spotkać będzie można postaci wykreowane przez aktorów warszawskich scen teatralnych. W sobotę Anna Sroka-Hryń czytać będzie "Błyskawice" Jeana Echenoza w Zakładzie Wodociągu Praskiego, Jacek Beler - "Powrót chuligana" Normana Manei w winiarni na ul. Walecznych 68a, Bartłomiej Bobrowski - "Występy gościnne" Siegfrieda Lenza w zakładzie zegarmistrzowskim na Francuskiej 27. Uczestnicy akcji przez całą sobotę i niedzielę będą mogli słuchać seansów głośnej lektury w takich miejscach jak pracownia litograficzna, zakład fotograficzny, bar Fregata, pracownia futer czy mieszkania prywatne.
Od kilku lat w ramach Światowego Dnia Książki organizowane są Małopolskie Dni Książki - Książka i Róża. W tym roku od poniedziałku do środy w krakowskiej Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej odbywać się będą spotkania z pisarzami, konkursy z książkowymi nagrodami, wystawa "Dni Oświaty Książki i Prasy czyli o popularyzacji czytelnictwa w ostatnich dwudziestu latach istnienia PRL-u" przygotowanej ze zbiorów Pracowni Dokumentów Życia Społecznego. Odbędą się spotkania m.in. z Łukaszem Dębskim - autorem książki "Kierpce, wianki, obwarzanki czyli wędrówki po Małopolsce", i Małgorzatą Strękowską-Zarembą, laureatką Nagrody im. Kornela Makuszyńskiego za książkę "Abecelki i duch Bursztynowego Domu". Podczas trwania Dni Książki i Róży kilkadziesiąt małopolskich księgarni obniży ceny książek o 10 proc., a do każdej zakupionej książki dołączona zostanie róża.