ON AIR
od 10:00 Na porządku dziennym zaprasza: Marta Kubala

Dziś rozpoczyna się 11. Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

W 6 tys. placówek - bibliotekach, domach kultury, szkołach i przedszkolach całego kraju odbywać się będą imprezy związane z obchodzonym w dniach 1-7 czerwca 11. Ogólnopolskim Tygodniem Czytania Dzieciom.

Seanse głośnego czytania, wystawy, spotkania z pisarzami - to wydarzenia, które podczas najbliższego tygodnia odbywać się będą w całym kraju. Jedna z ważniejszych imprez tegorocznego OTCD odbędzie się w Przedszkolu nr 2 im. Marii Kownackiej w Tomaszowie Mazowieckim, gdzie 2 czerwca zaplanowano Piknik Klubów Czytających Rodzin. W programie m.in. wspólne głośne czytanie "Lokomotywy" Tuwima w języku polskim, niemieckim, angielskim i słowackim, konkurs na hasło promujące rodzinne czytanie, głośne czytanie dzieciom.

Ważne wydarzenie tegorocznego OTCD będzie miał miejsce w Dworze Kossaków w Górkach Wielkich, gdzie 2 czerwca zaplanowano pierwsza z pięciu odsłon imprezy "Piknik z pomysłem". W programie: rodzinne zabawy inspirowane baśnią o kłopotach Kacperka, połączone ze spotkaniem na temat rodzinnego czytania. Zwieńczeniem będzie recital piosenki poetyckiej w wykonaniu Duetu Pieprzyk - laureata "Konkursu o ślad" czy też Przeglądu Utworów z Charakterem.

W marcu tego roku Fundacja ABCXXI - główny organizator akcji Cała Polska Czyta Dzieciom ogłosiła wyniki plebiscytu na 10 najważniejszych książek dla dzieci na 10-lecie kampanii. Nagrodzone tytuły to: "Bieda" Hanny Gill-Piątek i Henryki Krzywonos, "Czarny młyn" Marcina Szczygielskiego, "Czy wojna jest dla dziewczyn" Pawła Beręsewicza, "Detektyw Pozytywka" Grzegorza Kasdepke, "D.O.M.E.K" Alicji Machowiak i Daniela Mizielinskiego, "Dziesięć stron świata" Anny Onichimowskiej, "Dżok. Legenda o psiej wierności" Barbary Gawryluk, "Kosmita" Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel, "Pan Kuleczka" Wojciecha Widłaka oraz "Wiersze, że aż strach" Małgorzaty Strzałkowskiej. To książki rekomendowane przez organizatorów akcji Cała Polska Czyta Dzieciom do głośnej lektury.

Kampania społeczna "Cała Polska czyta dzieciom" prowadzona jest od 2001 roku przez Fundację ABCXXI. Jej podstawowym celem jest uświadamianie roli czytania w rozwoju emocjonalnym dziecka, jako najlepszej inwestycji w jego przyszłość.

"Codzienne czytanie dziecku dla przyjemności jest czynnością prawdziwie magiczną, zaspokaja bowiem wszystkie potrzeby emocjonalne dziecka, znakomicie wspiera jego rozwój psychiczny, intelektualny i społeczny, jest jedną z najskuteczniejszych strategii wychowawczych, a przy tym przynosi dziecku ogromną radość i pozostawia cudowne wspomnienia. Ale to jeszcze nie koniec atutów głośnego czytania. Czynność ta jest łatwa, nie wymaga od nas, dorosłych, szczególnego przygotowania, jest przyjemna i inspirująca także dla czytającego, nic nie kosztuje, gdy korzystamy z biblioteki czy wymieniamy książki z innymi rodzicami, lub jest niedroga, gdy zaopatrujemy się w tanich księgarniach albo na wyprzedażach" - uważa Irena Koźmińska, inicjatorka kampanii Cała Polska Czyta Dzieciom.

Na przestrzeni 10 lat swej działalności kampania Cała Polska Czyta Dzieciom odniosła ogromy sukces. Jak podsumowują władze Fundacji ABCXXI, najważniejszym osiągnięciem było przekonanie blisko 40 proc. polskich rodziców do codziennego czytania małym dzieciom. Przeprowadzono ponad 100 konferencji, szkoleń i warsztatów z zakresu mądrego wychowania, pozyskano dla kampanii prawie 7 tys. Liderów i Koordynatorów. Do akcji włączyło ok. 2575 przedszkoli i 2539 szkół.

Fundacja CPCD zbudowała i wdrożyła też Program Nauczania Wartości i służący mu portal www.TakWartoZyc.pl oraz stworzyła studia podyplomowe dla nauczycieli "Czytanie jako metoda rozwoju i edukacji". W całej Polsce zainicjowane zostały programy "Czytanie zbliża" i "Czytanie uzdrawia" dla dzieci zdrowych i niepełnosprawnych. Zorganizowano także czytanie dzieciom w szpitalach, hospicjach, sanatoriach oraz szkolenia dla matek z małymi dziećmi, przebywających w więzieniu. W czterech polskich miastach przeprowadzony został program "Generacje-Kreacje" aktywizujący kulturowo i integrujący dzieci z Domów Dziecka i seniorów z Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Do udziału w inicjatywach Kampanii czytania i Tygodniach Czytania Dzieciom, włączyło się 2400 miast i miejscowości. W wielu regionach kraju są to jedne z najważniejszych wydarzeń kulturalnych roku.

Kampania "Cała Polska czyta dzieciom" znalazła naśladowców poza granicami kraju. Programy na niej wzorowane rozpoczęto w Czechach i na Słowacji, a kolejne kraje są zainteresowane rozpoczęciem podobnych kampanii czytania.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic