Pomysłodawcy liczą, że będą to "autentyczne, osobiste pytania". Akcja potrwa do 27 lipca.
Jak mówi współorganizator akcji Paweł Doś, wydarzenie ma charakter wystawy - happeningu, przygotowanego specjalnie z myślą o młodzieży – także tej, która w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży odwiedzi Kraków.
Wystawę przygotowano w językach: polskim, angielskim, francuskim, hiszpańskim, niemieckim, rosyjskim i włoskim. Zwiedza się ją ze słuchawkami na uszach; lektor czyta scenariusz autorstwa osób związanych z ruchem Komunia i Wyzwolenie (wł. Comunione e Liberazione), założonego przez włoskiego księdza Luigiego Giussaniego. Scenariusz powstał na podstawie książki Giussaniego "Zmysł religijny".
Wystawa znajduje się w kilku salach. W pierwszej jest stół rodzinny – zwiedzający będzie mógł przy nim usiąść i zastanowić się nad słowami lektora. W kolejnych pomieszczeniach są obiekty poświęcone takim tematom jak: nauka, praca, wolontariat, czas wolny, przyjaźń, miłość, wiara, duchowość, powołanie.
Na końcu ekspozycji znajdzie się księga, w której będzie można zapisać pytania do papieża, można je też zapisać na specjalnym formularzu widocznym na ekranach komputerów. "Zaaranżowana przestrzeń ma być prowokacją do postawienia autentycznych, osobistych pytań" – powiedział PAP Doś.
Po zakończeniu akcji jej organizatorzy – Stowarzyszenie Ślady Obecności i ruch Komunia i Wyzwolenie – zbiorą wszystkie pytania w jednej księdze i, już po ŚDM, przekażą ją papieżowi Franciszkowi.
Szczegóły akcji są pod adresem askthepope2016.com.
Wydarzenie objął honorowym patronatem kard. Stanisław Dziwisz.