Lunde, która do tej pory specjalizowała się w literaturze dziecięcej, debiutuje książką dla dorosłych. Swoją powieść dzieli na trzy płaszczyzny czasowe, a spoiwem je łączącym czyni pszczoły. Życie owadów jest jednak tylko pretekstem do pokazania losów trzech rodzin.
Pierwsza historia rozgrywa się w Chinach, w 2098 roku, kilkadziesiąt lat po całkowitym zniknięciu z powierzchni ziemi pszczół. Ludzie są zmuszeni do ręcznego zapylania roślin. Jedną z nich jest dwudziestoparoletnia Tao, żona Kuana i mama trzyletniego Wein-Wena. Kobieta całymi dniami zajmuje się żmudnym, wymagającym niezwykłej precyzji ręcznym zapylaniem drzew. „Niczym przerośnięte ptaki balansujemy, każda na innej gałęzi, z plastikowym pojemnikiem w jednej ręce i pędzelkiem z piór w drugiej” – opisuje swoją pracę Tao. Jej największym marzeniem jest, aby Wei-Wen uniknął losu swoich rodziców, okazał się wybitnie inteligentny i nie musiał pracować od 8 roku życia na polach.
Jest rok 2007. George, hodowca pszczół z Ohio, posiadacz ponad trzystu uli, inwestuje w swoje gospodarstwo, aby potem przekazać je w spadku synowi. Chłopak – Tom – marzy jednak o czymś zupełnie innym, chce zostać pisarzem. Ich drogi coraz bardziej się rozchodzą i coraz trudniej jest im znaleźć wspólny język. George nie czuje również oparcia w swojej żonie – Emmie, która uważa, iż powinni sprzedać farmę i przeprowadzić się na słoneczną Florydę. W międzyczasie na mężczyznę spada kolejny problem – masowe ginięcie pszczół, zwane Colony Collapse Disorder.
Trzecia historia rozgrywa się w 1857 roku, w Anglii. William to niespełniony przyrodnik, właściciel sklepu z nasionami i ojciec ósemki dzieci. Od miesięcy nie wstaje z łóżka, cierpi na depresję. Powodem choroby było uczucie, że oprócz licznej rodziny, nie udało mu się nic osiągnąć. Pewnego dnia, jedno z jego dzieci, przynosi mu książkę o pszczołach, która daje mu natchnienie i motywację do życia. Jego nowym celem staje się zbudowanie nowoczesnego ula, który przyniesie zaszczyt jego rodzinie oraz pieniądze.
"Historia pszczół" ukazuje meandry ludzkiej psychiki, napięcia między rodzicami i dziećmi, oraz małość człowieka w obliczu natury. Książka zwraca również uwagę na sprawę masowego ginięcia pszczół, która w niedługim czasie może stać się ogólnoświatowym problemem, o nieodwracalnych konsekwencjach.
W Norwegii książka stała się bestsellerem i otrzymała Nagrodę Księgarzy Norweskich, a prawa do niej sprzedano do 15 krajów świata. "Historia pszczół" ukazała się w Polsce nakładem Wydawnictwa Literackiego.