W porównaniu, w znacznie dłuższym okresie, bo od początku roku, na oficjalnym profilu ŚDM na Facebooku internauci umieścili niemal 1 tys. postów - poinformowała we wtorek korporacja.
Analiza wydźwięku, przygotowana przez ekspertów z Laboratorium Oprogramowania IBM w Krakowie, pozwoliła na analizowanie postów i krótkich wypowiedzi dotyczących wydarzenia w internecie. Dzięki niej, codziennie podczas trwania ŚDM, analizowane były m.in. informacje, jakie tematy interesują użytkowników, w jakich językach piszą, a także gdzie się znajdują.
I tak, najwięcej publikacji na Twitterze pojawiło się w trakcie trwania samego wydarzenia - średnio ok. 30 tys. dziennie. W tygodniu poprzedzającym informacje pojawiały się czterokrotnie rzadziej. Na Facebooku, oprócz liczby wpisów przeanalizowano, jak wiele z nich zyskuje popularność wśród internautów. Tu najwięcej polubień i udostępnień miały wpisy dotyczące pojawienia się papieża Franciszka w oknie na ulicy Franciszkańskiej 3 w Krakowie.
Pierwsze tweety pojawiły się na długo przed rozpoczęciem ŚDM w Ameryce Środkowej (m.in. w Panamie, która będzie gościć pielgrzymów za trzy lata). „Z czasem rozćwierkała się cała Ameryka Południowa i Europa oraz wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych. Niewielka liczba tweetów pochodziła z Afryki (Ghana i Zimbabwe)” – podano w komunikacie prasowym.
Na obszarze Polski najwięcej osób dzieliło się informacjami na temat ŚDM na południu kraju, a także w większych miastach - Warszawie, Poznaniu, Łodzi oraz Trójmieście. „Sądząc po czasie (przed rozpoczęciem wydarzenia w Krakowie) oraz języku, w jakim napisana była publikacja, część z nich to pielgrzymi, którzy przybyli na spotkania w diecezjach. Na mapach analitycznych widać, że Portugalczycy i Hiszpanie zawitali np. do Trójmiasta” – czytamy w informacji prasowej.
Wśród tematów najczęściej komentowanych w internecie znalazły się: msza rozpoczynająca Światowe Dni Młodzieży (wtorek), przyjazd papieża Franciszka do Krakowa i jego spotkania z pielgrzymami (środa i czwartek), droga krzyżowa na Błoniach (piątek), czuwanie w Brzegach (sobota) oraz podziękowania pielgrzymów i zaproszenia na kolejne spotkanie w Panamie (niedziela).
Zdaniem ekspertów IBM na uwagę zasługuje fakt, że w lipcu ukazywało się ok. 250-300 tys. tweetów tygodniowo związanych z Polską i Krakowem. Polska zyskała więc większą popularność w mediach społecznościowych niż w tygodniach poprzedzających.
Wśród internautów komentujących ŚDM dominował język polski oraz hiszpański i angielski, a Kraków, Warszawa i Paryż należały do najaktywniejszych miast w internecie podczas samego wydarzenia.
Ciekawostką jest, że w języku polskim pisały również osoby przebywające w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Francji.
Analiza wydźwięku zastosowana przez IBM bazuje na zaawansowanych algorytmach eksploracji danych oraz technologiach przetwarzania języka naturalnego. Umożliwia analizę dużych ilości informacji w mediach społecznościowych. „Analizy wydźwięku pozwalają szybko przeanalizować pojawiające się informacje, a także lepiej zrozumieć, o czym mówią internauci. To ważne z punktu widzenia organizacji i firm, ponieważ dziś aż 80 proc. takich danych jest niewidoczna dla tradycyjnych systemów IT, a tym samym niewykorzystana przy podejmowaniu decyzji” - powiedział Sławomir Kumka, ekspert IBM (software lab leader IBM).
Jak dodał, podobne analizy można przeprowadzić w badaniach opinii i oczekiwań konsumentów, by lepiej dostosować skierowane do nich produkty czy usługi.
By przeanalizować informacje na temat Światowych Dni Młodzieży (World Youth Days) organizowanych w Krakowie, zostały wykorzystane dane publicznie dostępne na Twitterze i Facebooku. Posty były agregowane przy pomocy udostępnionych przez serwisy społecznościowe publicznych API. Do wyszukiwania i pobierania danych została wykorzystana aplikacja node.js, stworzona z użyciem platformy IBM Cloud. Wykorzystano też m.in. oprogramowanie Jupyter Notebook (język Python z biblioteką Plotly do wizualizacji), Apache Spark oraz SPSS Modeler z modułem Text Analytics.