Upalne lato. Ostatnie tygodnie poprzedzające wojenny dramat. Ich zapach i smak. Zapamiętane w zapiskach, doniesieniach prasowych, fotografiach.
Marcin Zaborski zabiera nas na hałaśliwe ulice miast i miasteczek, przywołuje codzienne życie i problemy ich mieszkańców. Śledzi trendy modowe i kulinarne, czyta kroniki kryminalne. Podróżuje do popularnych kurortów i „badów”, na ostatnie przedwojenne wakacje Polaków nad Bałtykiem.
Tymczasem w tle toczy się drugie życie: prężenie muskułów w polskiej armii, dramatyczne sceny z Gdańska, dyplomatyczne zabiegi, które mają uchronić świat przed eksplozją wojennej zawieruchy. Nadzieja na to, że uda się jej uniknąć przeplata się tu z przekonaniem o nieuchronności starcia, które na zawsze już zmieni świat.
Ale zanim to się stanie, w tej opowieści i na opublikowanych w niej archiwalnych zdjęciach, czas zatrzymuje się w ostatnich tygodniach 20-lecia międzywojennego. Epoki, która wciąż budzi nostalgię.
Marcin Zaborski (1979) – politolog, dziennikarz, od 2016 r. w redakcji RMF FM, wcześniej w Trójce.
Autor internetowego cyklu „Post Scriptum”(RMF24.pl), książki „Biuro Myśli Znalezionych” (pod tym tytułem prowadził autorski program na antenie Trójki).
Był gospodarzem cyklu programów „Cafe Historia” w TVP Historia. Prowadzi rozmowy dla magazynu „Newsweek Psychologia”. Doktor nauk humanistycznych. Jest wykładowcą akademickim
w Katedrze Dziennikarstwa Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Pasjonuje się przeszłością i pamięcią społeczną. Prowadzi badania archiwalnej prasy.