Lekturę "Narodowego Czytania" wybiorą czytelnicy

"Chłopi", "Noce i dnie", "Wesele", "Popioły", "Quo vadis" - jedno z tych dzieł literatury polskiej będzie lekturą "Narodowego Czytania" w 2016 r. Do udziału w głosowaniu, które przesądzi o wyborze lektury, zachęca prezydent Andrzej Duda.

"Podczas ubiegłorocznej edycji Narodowego Czytania zaproponowałem, aby utwór do kolejnej wspólnej lektury wybrali wszyscy Polacy. W wyniku konsultacji przeprowadzonych z wydziałami filologicznymi uniwersytetów oraz Radą Języka Polskiego powstała lista wybitnych dzieł polskiej literatury" - czytamy w liście prezydenta Dudy opublikowanym w czwartek przez Kancelarię Prezydenta.

Znajdują się na niej: "Chłopi" Władysława Reymonta, "Noce i dnie"  Marii Dąbrowskiej, "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, "Popioły" Stefana Żeromskiego, "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza.

"Każde stanowić może lekturę Narodowego Czytania. Zaproponowane utwory są nie tylko doskonałym przykładem bogactwa polszczyzny, ale również ważnym elementem naszej polskiej tożsamości, kształtowanej przez wielkie dzieła narodowej kultury" - podkreśla prezydent. "Zachęcam wszystkich Państwa, abyśmy wspólnie wybrali dzieło, które razem przeczytamy podczas wrześniowego spotkania z polską literaturą" - czytamy w liście prezydenta.

Głosować można do 11 lutego. Lekturę "Narodowego Czytania" poznamy po 22 lutego - zapowiada Kancelaria Prezydenta.

Aby zagłosować należy wybrać jeden z podanych tytułów i umieścić go w temacie e-maila (bez cudzysłowu i bez autora dzieła). E-mail należy odesłać na adres: narodowe.czytanie2016@prezydent.pl.

W ubiegłym roku Narodowe Czytanie "Lalki" Bolesława Prusa zainaugurował w Warszawie prezydent Andrzej Duda z małżonką. W warszawskim Ogrodzie Saskim przez cały dzień dzieło Prusa czytali także znani aktorzy, a w ponad 1600 miejscowościach miejscowi urzędnicy, nauczyciele, bibliotekarze i zwykli miłośnicy książek.

Narodowe Czytanie zainaugurowała w 2012 r. wspólna lektura „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 r. w całej Polsce odbyło się wspólne czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w 2014 roku - „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. Akcję mającą popularyzować fundamentalne w polskiej kulturze dzieła, wzmacniać poczucie wspólnej tożsamości, promować kulturę żywego słowa zainicjował prezydent Bronisław Komorowski.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic