Mężczyźni nie słuchają tego, co się do nich mówi, dlatego że są egoistami i egocentrykami? Otóż nie, jak udowadnia Frede Royer - francuski dziennikarz i autor książek. W najnowszej z nich, zatytułowanej "Dlaczego mężczyźni, dlaczego kobiety tak robią?", przyznaje, że to jeden z głównych zarzutów stawianych mężczyznom przez kobiety: oni nie potrafią słuchać!
"Kobiety mogą mówić im o najważniejszych dla nich sprawach, wyjaśniać, co jest nie tak, co należałoby zrobić, żeby było lepiej, zwierzać się ze swoich zmartwień, relacjonować ze szczegółami swój ostatni rajd po sklepach - na próżno: oni naprawdę tego nie słuchają" - przekonuje.
Autor powołuje się na badania przeprowadzone na wydziale psychologii amerykańskiego Rutgers University, z których wynika, że mężczyzna jest w stanie wytrzymać średnio sześć minut, gdy partnerka opowiada takich sprawach, jak: posiłek, ulubieni aktorzy czy jej uczucia (najczęstszy temat rozmów 56 proc. kobiet). "Mężczyznę szybko znudzi rozmowa o kimś, kogo nie zna, o ludziach z miejsca pracy jego partnerki, o celeberytach lub o ubraniach" - dodaje.
Ponadto, więcej niż 1/5 mężczyzn przyznaje, że podczas rozmowy przez telefon ze swoją partnerką... sprawdza coś w internecie albo ogląda program sportowy. Jednak najgorszym momentem na podjęcie próby zwrócenia na siebie jego uwagi - jak uprzedza - jest czas, gdy śledzi mecz, przeskakuje po kanałach albo gra na telefonie komórkowym. "Potrafi natomiast skoncentrować się przez kwadrans na rozmowie z kolegami o piłce nożnej, filmie czy seksie" - zauważa, nomen omen, mężczyzna.
Nic więc dziwnego, że kobiety regularnie "sprawdzają" swoich partnerów - robi to ponad połowa z nich (54 proc.) - by się przekonać, czy ich słuchają. "Ponad 1/3 twierdzi, że najczęstszą oznaką braku uwagi jest długa pauza przed odpowiedzią na ich pytanie. Drugą wskazówką może być potok pustych słów czy komunałów" - wylicza.
I tak wśród tematów, przy których mężczyźni się wyłączają autor wymienia takie, jak: celebryci; moda i zakupy; relacje z innymi ludźmi; osoby, których nigdy nie spotkali; koledzy i koleżanki ich partnerek; to, co ich partnerka zjadła na obiad; to, o czym się pisze na Facebooku; diety i odżywianie; uczucia partnerki, a także horoskopy.
Co ciekawe, według prof. Roberta Leahy'ego z amerykańskiego Institute for Cognitive Therapy dla mężczyzn głównym pożytkiem płynącym z komunikacji jest wymiana informacji w celu rozwiązywania problemów. "Dzielenie się uczuciami i wywnętrzanie są w ich odczuciu drogą donikąd. Uważają, że jeśli partnerka mówi nie po to, by rozwiązać jakiś problem, to po prostu chce sobie ulżyć, skazując wszystkich na stratę czasu i energii" - przywołuje tezę badacza autor książki.
Z kolei z biologicznego punktu widzenia prof. Joseph Lurito ze szkoły medycznej Indiana University wynika, że mężczyźni słuchają... jedynie połową mózgu. Jak to możliwe? Otóż badacz za pomocą rezonansu magnetycznego zmierzył aktywność mózgu 20 mężczyzn i 20 kobiet w czasie, gdy czytano im fragmenty powieści docierające do ich uszu przez słuchawki. Okazało się, że w przypadku mężczyzn odnotował wzmożoną aktywność mózgu wyłącznie w lewym płacie skroniowym (strefie odpowiadającej za rozumienie mowy), podczas gdy u kobiet ta aktywność wystąpiła w obydwu płatach.
Co ciekawe, dodatkowe badanie wykazało, że kobiety są w stanie słychać dwóch rozmów naraz. (PAP Life)