Podczas kongresu, w piątek, odbędzie się nieformalne spotkanie ministrów kultury i spraw audiowizualnych.
"Frekwencja zapowiada się fantastycznie" - ocenił we wtorek w Warszawie, podczas spotkania z dziennikarzami, szef polskiego resortu kultury Bogdan Zdrojewski.
Minister zapowiedział, że podczas piątkowego spotkania ministrowie rozmawiać będą m.in. o sprawach audiowizualnych, o prawach autorskich i o dziełach osieroconych.
"Chciałbym pod koniec naszej prezydencji móc powiedzieć, że w każdej z tych dziedzin - do tej pory znajdujących się w impasie - (...) uruchomiliśmy taką procedurę, w rezultacie której np. dzieł osieroconych będzie mniej, a w domenie publicznej dzieł twórców - zdecydowanie więcej" - mówił Zdrojewski.
Pytany o to, którzy konkretnie ministrowie kultury wezmą udział w spotkaniu Zdrojewski odparł, że otrzymał potwierdzenie obecności od "ponad 20 ministrów".
Jak powiedział, w spotkaniu udział weźmie minister kultury Francji Frederic Mitterrand oraz Niemiec - Bernd Neumann. Swoją obecność potwierdzili także m.in. szefowie resortów kultury z m.in. Danii, Cypru, Włoch, Hiszpanii, Portugalii i Węgier.
Minister przypomniał, że hasło kongresu we Wrocławiu to "Art for Social Change".
"Sztuka dla zmiany społecznej - to hasło odzwierciedla obszar obserwacji wielu intelektualistów" - uznał minister.
"Proszę zwrócić uwagę, jakie znaczenie ma kultura dla zmian społecznych, bardzo różnorodnych, wynikających z czynników gospodarczych, cywilizacyjnych, technologicznych. Ci, którzy nie są politykami, podpowiadają nam, ile kultura może uczynić dla piękniejszej, lepszej, bardziej przyjaznej Europy. Mówi się też, że we wspólnej Europie wszystko próbujemy unifikować. (...) W kulturze powinno być odwrotnie: Europa ma być bogata kulturą, różnorodna, otwarta i tolerancyjna" - podkreślił Zdrojewski.
Pytany przez dziennikarzy o najważniejsze postulaty Europejskiego Kongresu Kultury, minister zaakcentował, że jednym z najważniejszych jest postulat, aby kultura była coraz bardziej dostępna.
"Kolejne postulaty to m.in. aby kultura była przestrzenią, która buduje nowe wartości i jest wstanie nas przestrzec przed różnego rodzaju kryzysami, nie tylko ekonomicznymi. Abyśmy doceniali twórczość i ją chronili. (...) Postulat dużej części środowisk to, aby poprawić poziom edukacji artystycznej i kulturalnej. Postulat części intelektualistów, z panem prof. Baumanem na czele: abyśmy na kulturę patrzyli poprzez pryzmat zmieniających się technologii cywilizacyjnych, które zacierają granice pomiędzy dziedzinami sztuki, a także - pomiędzy odbiorcą a artystą" - wyliczał Zdrojewski.
Europejski Kongres Kultury zainauguruje w czwartek wykład socjologa prof. Zygmunta Baumana. W otwarciu kongresu udział weźmie także - jak poinformowało PAP we wtorek Biuro Prasowe Kancelarii Prezydenta - prezydent Bronisław Komorowski; obecny będzie również minister kultury Bogdan Zdrojewski.
Udział w kongresie ma wziąć ok. 300 intelektualistów i artystów. W programie Europejskiego Kongresu Kultury znalazło się ponad 100 interdyscyplinarnych spotkań i projektów.
Kongres będzie miał trzy główne filary: intelektualny - czyli dyskusje na temat wpływu kultury na przemiany społeczne oraz gospodarcze na świecie; polityczny - podczas kongresu odbędzie się nieformalne spotkanie ministrów kultury krajów Unii Europejskiej; artystyczny - w jego ramach odbywać będą się pokazy filmów, spektakle, koncerty, wystawy.
Szczegółowy program i opis wydarzeń na stronie http://www.culturecongress.eu
Organizatorami kongresu są resorty kultury, spraw zagranicznych, Narodowy Instytut Audiowizualny i miasto Wrocław.