Na Rajskiej w Krakowie zamiast książek wypożyczą ludzi (Żywa Biblioteka)

Tak jak w każdej bibliotece wybierzesz tytuł, a bibliotekarz zaprowadzi Cię w miejsce, gdzie będzie czekać na Ciebie Książka. Tym razem zamiast tradycyjnej lektury, będziesz mógł porozmawiać w cztery oczy, w przyjaznej, pełnej otwartości i życzliwości atmosferze, o doświadczeniach wybranej osoby.

Na Rajskiej w Krakowie zamiast książek wypożyczą ludzi (Żywa Biblioteka)

Fundacja na Rzecz Różnorodności Polistrefa oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie serdecznie zapraszają na Żywą Bibliotekę, która odbędzie się 6 października, w godzinach 12-18.

Żywa Biblioteka to możliwość spotkania i porozmawiania z osobami postrzeganymi stereotypowo i mogącymi doświadczać dyskryminacji. Tak jak w każdej bibliotece dostępny będzie katalog książek, gdzie będzie można znaleźć poszczególne tytuły i wybrać ten najbardziej interesujący. Tym razem jednak zamiast tradycyjnej lektury, będzie można porozmawiać w cztery oczy o doświadczeniach wybranej osoby.

Po raz 15. organizujemy Żywą Bibliotekę i tegoroczny katalog książek jest bardzo różnorodny – mówi Joanna Balsamska z Fundacji Polistrefa, która współorganizuje wydarzenie. Każda z osób, która odwiedzi naszą bibliotekę będzie mogła porozmawiać z niepijącą alkoholiczką, osobą żyjącą z depresją, a także posłuchać opowieści osoby transseksualnej o odkrywaniu tożsamości i procesie korekty płci. Będzie można poznać historię pary gejów działających na rzecz równości małżeńskiej, dowiedzieć, się z jakimi trudnościami zmaga się osoba niewidząca i jak traktowani są w Polsce muzułmanie. To tylko niektóre z tytułów, z którymi można będzie porozmawiać tego dnia, a pełny katalog  jest udostępniony na stronie www.zywabibliotekakrk.pl Celem Żywej Biblioteki – jak podkreśla organizatorka -  jest stworzenie przestrzeni do rozmowy i poznania osób, z którymi na co dzień nie mamy możliwości na szczerą, otwartą rozmowę i zadanie nurtujących nas pytań.

Idea Żywej Biblioteki zrodziła się w Danii na międzynarodowym festiwalu muzycznym w Roskilde w 2000r. Młodzi ludzie, związani z organizacją „Stop przemocy", chcąc zająć się tematem respektowania praw człowieka, spontanicznie zorganizowali bibliotekę, w której można było „wypożyczyć" osoby z grup postrzeganych stereotypowo i porozmawiać z nimi. Metoda Żywej Biblioteki okazała się bardzo skutecznym narzędziem promowania postaw tolerancji i idei różnorodności. Organizowana jest w 45 krajach na świecie. W Europie są to, m.in. w Hiszpania, Portugalia, Niemcy, Islandia, Szwecja, Norwegia, Wielka Brytania. W Polsce odbyła się w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Bydgoszczy, Opolu, Rzeszowie, często stając się wydarzeniem cyklicznym. Od 2003 roku Żywa Biblioteka jest wykorzystywana przez programy Rady Europy w ramach edukacji na temat praw człowieka.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic