ON AIR
od 09:00 Czas Wolny z RMF Classic zaprasza: Dariusz Stańczuk

Nagroda Pulitzera dla Colsona Whiteheada za "Miedziaki”

Jury Nagrody Pulitzera uhonorowało w dziedzinie fikcji Colsona Whiteheada za powieść reporterską "Miedziaki”. To drugi Pulitzer dla tego pisarza, nagrodzonego już w 2017 za "Kolej podziemną". Obie książki przetłumaczono i wydano w Polsce.

Nagroda Pulitzera dla Colsona Whiteheada za "Miedziaki”
fot.PAP/EPA/ARMANDO BABANI

Jury nagrody Pulitzera, doceniając "Miedziaki" Whiteheada, określiło tę powieść, jako "oszczędne i wstrząsające studium nadużyć w zakładzie poprawczym na Florydzie w czasach segregacji rasowej, będące w istocie krzepiącą opowieścią o wytrwałości, godności i odkupieniu".

Nagroda Pulitzera w dziedzinie literatury pięknej – jedna z kategorii wyróżnienia – przyznawana jest za wybitne osiągnięcia w dziedzinie literatury pięknej od 1928 roku. W swojej drugiej – po bestsellerowej, uhonorowanej Nagrodą Pulitzera i National Book Award "Kolei podziemnej" – powieści, Colson Whitehead podejmuje kolejny dramatyczny wątek z historii Ameryki. Tym razem akcja rozgrywa się na Florydzie w latach 60. XX wieku, a fabuła koncentruje się na losach dwóch chłopców skazanych na pobyt w poprawczaku.

Gdy idee ruchu na rzecz praw obywatelskich docierają wreszcie do Frenchtown, czarnej dzielnicy Tallahassee, Elwood Curtis postanawia wziąć sobie do serca słowa dr. Martina Luthera Kinga i nabiera przekonania, że jest "równie dobry, jak każdy inny". Ale dla czarnego chłopca, żyjącego we wczesnych latach 60. XX wieku na amerykańskim południu, w którym stosunki społeczne wciąż regulują prawa Jima Crowa, niewinny błąd może przekreślić wszelkie nadzieje i plany.

Elwood zostaje skazany na pobyt w poprawczaku nazywanym Miedziakiem, którego misją jest "fizyczne, intelektualne i moralne" kształtowanie młodych ludzi, którzy weszli w konflikt z prawem. W rzeczywistości sadystyczna kadra bije i wykorzystuje seksualnie uczniów, korupcja i kradzieże są powszechne, a każdy chłopiec, który odważy się na opór przepada bez wieści. Ten zakład poprawczy na Florydzie istniał naprawdę – przez sto jedenaście lat przewinęły się przez niego tysiące podopiecznych, których bezlitośnie katowano i poniżano. W pobliżu zakładu odnaleziono anonimowy cmentarz z ciałami nastolatków.

Uhonorowane Nagrodą Pulitzera "Miedziaki" wcześniej otrzymały National Book Award.

Colson Whitehead - ur. 6 listopada 1969 r. w Nowym Jorku - to w ostatnich latach jedna z największych gwiazd amerykańskiej literatury. Początkowo pracował wyłącznie jako dziennikarz, a pisarską karierę rozpoczął dosyć późno. Swoją pierwszą powieść opublikował dopiero w wieku 30 lat. Od tej pory systematycznie zdobywał coraz większą popularność aż w końcu na przełomie 2016 i 2017 roku doczekał się międzynarodowego sukcesu dzięki książce "Kolej podziemna", w której opowiedział historię tajnej sieci przerzutowej stworzonej przez abolicjonistów w celu wsparcia zbiegłych niewolników z południowych stanów USA. Od 2015 r. ma stałą kolumnę w "The New York Times Magazine". Wykładał między innymi na Uniwersytecie Columbia i uniwersytecie w Houston.

W Polsce "Kolej podziemna" i  "Miedziaki" ukazały się nakładem wydawnictwa Albatros.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic