ON AIR
od 13:00 Uniwersum RMF Classic zaprasza: Katarzyna Czajka-Kominiarczuk

Naukowcy wytypowali najlepszy rodzaj książek dla dzieci

Bajki, wierszyki a może opowieści o fantastycznych krainach? Jakie książki spodobają się dzieciom najbardziej? Wątpliwości rozwiewają najnowsze badania opublikowane na łamach " Frontiers in Psychology". Okazuje się, że dzieci wolą książki opisujące funkcje otaczającego ich świata.

Naukowcy wytypowali najlepszy rodzaj książek dla dzieci
fot. PAP/Andrzej Grygiel

Tak wielu rodziców może mieć dość niekończącej się serii pytań: „dlaczego?". "Jeśli dzieci będą bardziej zainteresowane lub podekscytowane czytaniem, będą prosić rodzica, aby czytał im więcej” - powiedziała CNN doktorantka Margaret Shavlik. "Jeśli znajdziemy książki, które są bardziej interesujące dla dzieci, być może będą miały większą motywację do czytania, a także mogą uzyskać z tego więcej korzyści" - dodaje.

W ramach badania naukowcy wybrali dwie książki dla dzieci dotyczące zwierząt: "Biggest, Strongest, Fastest" ("Największe, najsilniejsze, najszybsze") i "What Do You Do When Something Wants to Eat You?" ("Co robisz, gdy coś chce cię zjeść?"), autorstwa Steve'a Jenkinsa. Chociaż książki były skierowane do tej samej grupy odbiorców, różniły się nasyceniem informacjami. Dzieci zapytane o to, która książka była ich ulubioną, 44 proc. wskazało na tę, która była bogatsza o wyjaśnienia, które przekazywały więcej informacji na temat przyczyn i lepiej objaśniały zachodzące zjawiska.

Shavlik wskazuje, że wyjaśnienie, w jaki sposób coś działa, może doprowadzić do uwolnienia dopaminy, która jest odpowiedzią mózgu na przyjemność. Zrozumienie, znalezienie odpowiedzi i związków może okazać się bardzo satysfakcjonujące dla dzieci. Jak zauważa badaczka sięganie po książki, które będą zaspokajały głód wiedzy najmłodszych może je jedynie zachęcić i zwiększyć motywację do czytania.

Raport mówi, że wczesne zaangażowanie w czytanie może również poprawić umiejętność czytania i pisania oraz dać małym dzieciom lepszy start. Równocześnie pozwala bardziej krytycznie patrzeć na świat i dostrzegać, że każde działanie przynosi określony skutek. Badanie wykazało również, że podczas czytania książki warto dziecku tłumaczyć, co i dlaczego się wydarzyło. To może zwiększyć jego zainteresowanie.

Dlatego dr Dipesh Navsaria podkreśla, że warto zachęcać dzieci do zadawania jeszcze bardziej szczegółowych pytań, które rozwijają ich nieszablonowy sposób myślenia. Rozwijanie ciekawości u dziecka może przełożyć się na różnego rodzaju osiągnięcia w jego późniejszym życiu. (PAP Life)

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic