Jak wynika z korespondencji, Ian i Ann prowadzili bujne życie seksualne, ocierające się nawet o sadomasochizm. Listów jest 160 i obejmują one kilkadziesiąt lat wspólnego pożycia. Szczególnie w późniejszym okresie żona Fleminga skarży się w nich na jego niewierność, godząc się z coraz większym brakiem zainteresowania męża jej osobą.
Pierwsza powieść o agencie 007 ukazała się w roku, w którym para Brytyjczyków zawarła związek małżeński. Jak zauważają eksperci, Fleming mógł wzorować postać Bonda na samym sobie. Nie tylko, jeśli chodzi o jego doświadczenia podczas służby w brytyjskim wywiadzie. Z listów wyraźnie wynika, że pisarz, podobnie jak agent 007, był kobieciarzem.
Życiowe sytuacje
W listach pojawiają się różne watki życia Flemingów, łącznie z najbardziej tragicznym, gdy Ann poroniła pierwszą ciąże. Ian Fleming miał z nią wówczas romans, a Ann była żoną jego przyjaciela, z którym często grywał w golfa. Sytuacja zatem była skomplikowana.
Listy Flemingów są także kroniką towarzyską brytyjskich wyższych sfer z połowy ubiegłego stulecia. Państwo Flemingowie obracali się w kręgach arystokratycznych.
Wzajemne lustro
Eksperci zwracają także uwagę na psychologiczne podobieństwa między Bondem a Flemingiem, które można wychwycić w listach. Jak przypuszczają, Fleming mógł traktować Bonda jako narzędzie do zaspokajania swych projekcji seksualnych.
Aukcja listów odbędzie się 3 grudnia na stronach Sothebys za pośrednictwem internetu.
autor: Bogdan Frymorgen
opracowanie: Malwina Zaborowska
Źródło: RMF