Nominacje do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy

Nominacje do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy w czterech kategoriach: proza, poezja, książka dziecięca oraz edycja warszawska ogłoszono w poniedziałek. Zwycięzców w poszczególnych kategoriach oraz laureata tytułu Warszawski Twórca poznamy w październiku.

Z blisko 150 tytułów książek, zgłoszonych w tym roku do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy jury wybrało dwanaście pozycji. W kategorii prozatorskiej nominowano: "Książkę" Mikołaja Łozińskiego (Wydawnictwo Literackie), "Na grobli" Eustachego Rylskiego (Świat Książki) i "Serce do gry" Piotra Wojciechowskiego (Świat Książki), a w kategorii poetyckiej tomiki: "Poza tym światem" Jerzego Górzańskiego (Aula), "Ślad" Romana Śliwonika (Adam Marszałek) oraz "Zbite szklanki" Jarosława Mikołajewskiego (Wydawnictwo Literackie).

Wśród książek dla dzieci nominowano "Asiunia" Joanny Papuzińskiej (wyd. Literatura i Muzeum Powstania Warszawskiego), "Co z ciebie wyrośnie" Aleksandry i Daniela Mizielińskich (Dwie Siostry) i "Diabełek" Marii Ewy Letki (Bajka). W kategorii edycja warszawska o nagrodę konkurują: "Ostańce" Magdaleny Stopy i Jana Brykczyńskiego (Dom Spotkań z Historią), "Spojrzenie na warszawskie getto" Jacka Leociaka (Dom Spotkań z Historią) oraz "Warszawa fantastyczna" Pawła Dunina-Wąsowicza (Raster). Laureaci w poszczególnych kategoriach otrzymają po 20 tys. zł.

Najważniejszą i jednocześnie najcenniejszą, piątą kategorią Nagrody Literackiej m.st. Warszawy jest jednak tytuł Warszawskiego Twórcy. Zdobywca tego wyróżnienia, poza okolicznościowym medalem i dyplomem, otrzymuje nagrodę pieniężną w wysokości 100 tys. zł. W poprzednich latach tytuł ten przypadł Tadeuszowi Konwickiemu, Józefowi Henowi i Markowi Nowakowskiemu. Kto w tym roku zostanie Warszawskim Twórcą okaże się podczas ceremonii wręczania nagród, która planowana jest na połowę października.

Nagroda Literacka Miasta Stołecznego Warszawy jest, w zamierzeniu inicjatorów, kontynuacją tradycji wyróżnienia o tej samej nazwie, przyznawanego w latach 1926-38. Pierwszym jego laureatem był najstarszy syn Adama Mickiewicza - Władysław, ostatnim zaś Leopold Staff (1938). Wśród laureatów tej nagrody są m.in. Wacław Berent (1929), Tadeusz Boy-Żeleński (1933), Pola Gojawiczyńska (1935), Maria Kuncewiczowa (1937).

Choć w okresie powojennym istniały w Warszawie nagrody literackie, nie było jednak konsekwencji ani w nazwie, ani w zasadach ich przyznawania. Zmieniło się to w roku 2008, kiedy po raz pierwszy przyznano Nagrodę Literacką Miasta stołecznego Warszawy w obecnej edycji.
 

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic