Idea obchodów Światowego Dnia Publicznego Czytania Komiksów narodziła się w 2010 r. Jego pomysłodawcami byli amerykańscy dziennikarze i blogerzy Brian Heater i Sarah Morean, a celem - zmiana wizerunku komiksu na rzecz pełnowartościowej książki, która jest doceniana przez krytyków literatury i sztuki - poinformowała PAP Katarzyna Tośta z Łódzkiego Centrum Komiksu (ŁCK).
Data przypada 28 sierpnia w rocznicę urodzin amerykańskiego rysownika JackaKirby'ego (1917-1994) twórcy znanych na całym świeci postaci "XMena", "Hulka" czy "Fantastycznej Czwórki".
Obchody tego dnia w Łodzi odbywać się będą w okolicach Łódzkiego Centrum Komiksu przy ul. Piotrkowskiej. "Zainteresowani będą mogli poczytać komiksy, wziąć udział w konkursach nie tylko rysunkowych, posłuchać muzyki inspirowanej komiksami, a także kupić albumy z powieściami graficznymi" - zapowiedziała Tośta.
Komiksowe święto uświetni przedpremierowa prezentacja fragmentów sztuki "Koralina" - adaptacji komiksu Neila Gaimana i Dave'a McKeana, będącego opowieścią z pogranicza fantastyki i horroru. Wieczorem na finał imprezy zaplanowano koncert Elektrycznego Węgorza, który ma w swoim repertuarze utwory o tematyce komiksowej.
W ramach obchodów Roku Juliana Tuwima, podczas imprezy zaplanowano też warsztaty z zakresu ilustracji książkowej - będzie można w komiksowy sposób zobrazować słynną "Lokomotywę".
Organizatorami imprezy są: Stowarzyszenie Twórców "Contur", Łódzkie Centrum Komisu i Dom Literatury - twórcy Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier. Została ona dofinansowana ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu "Kultura - Interwencje".
Otwarte w czerwcu ŁCK mieści się w kamienicy przy głównej ulicy miasta. Znajduje się w nim galeria, czytelnia z bogatym księgozbiorem budowanym dzięki wsparciu wydawnictw, a także księgarnia z działem antykwarycznym, gdzie można znaleźć komiksy z całego świata. Według jego twórców to pierwsza w Polsce placówka z tak kompleksową ofertą dla miłośników historyjek obrazkowych.
Centrum organizować ma premiery komiksowych albumów i panele dyskusyjne, warsztaty dla dzieci i młodzieży, ale także dla dorosłych amatorów i profesjonalnych artystów. ŁCK gromadzi też albumy, plansze, ilustracje, szkice i obrazy oraz pamiątki związane z twórcami komiksu, satyrykami i ilustratorami.
Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier od ponad 20 lat przyciąga do Łodzi twórców historyjek z dymkiem, a przede wszystkim miłośników komiksu. Rokrocznie w programie imprezy znajdują się wystawy, spotkania z artystami, warsztaty dla twórców i publiczności, koncerty i imprezy dla dzieci. Od kilku lat integralną częścią festiwalu jest strefa gier komputerowych czy konsolowych. Jego kolejna edycja odbędzie się w dniach 4-6 października.