W tym też dniu odbędzie się gala wręczenia nagrody w krakowskim Centrum Kongresowym ICE, uroczystość wpisze się w program Festiwalu Miłosza. Zwycięzca otrzyma 100 tys. zł oraz statuetkę.
W 2019 r. do Nagrody Szymborskiej zostało zgłoszonych 200 książek poetyckich. „Były to bardzo różnorodne książki. Mieliśmy problem z wyborem najlepszych. W poezji, którą czytaliśmy, było wiele plastycznych obrazów i mało metafizyki. To głos młodego pokolenia” – powiedział PAP w środę członek jury nagrody Xavier Farre, kataloński poeta, literaturoznawca i tłumacz języka polskiego.
Nominowane do tegorocznej edycji tomy to: „Wiersze przeciwko ludzkości” Kamili Janiak, „Psia książki” Piotra Janickiego, „Nawigacje” Marzanny Bogumiły Kielar, „Polka” Roberta Króla oraz „Mordercze ballady” Marty Podgórnik. Nominacje ogłosiła Fundacja Szymborskiej.
W skład kapituły nagrody za 2018 r., oprócz Xaviera Farre, weszli: Wojciech Ligęza, Karol Maliszewski, Alina Świeściak (Polska); Dorota Walczak-Delanois (Polska Belgia); Andrej Chadanowicz (Białoruś); Antonia Lloyd-Jones (Wielka Brytania).
W poprzednich latach Nagrodę im. W. Szymborskiej otrzymali: Krystyna Dąbrowska za tom „Białe krzesła”, Łukasz Jarosz za tom „Pełna krew”, Julia Hartwig za tom „Zapisane” Roman Honet za tom „świat był mój”, Jacek Podsiadło za „Przez sen”, Jakub Kornhauser „Drożdżownia” i Uros Zupan za „Niespieszna żegluga”, Marcin Sendecki za tom „W”, Julia Fiedorczuk za „Psalmy” i Linn Hansen za tom „Przejdź do historii”.
Autor: Beata Kołodziej