Paszporty "Polityki" zostaną wręczone 17 stycznia w Warszawie

Nazwiska laureatów Paszportów "Polityki" zostaną ogłoszone 17 stycznia w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej. Wśród nominowanych znajdują się Paweł Passini, Greg Zgliński, Nicolas Grospierre, Meccorre String Quartet, Julia Marcell, Mikołaj Łoziński.

Nagrody przyznawane są młodym twórcom, zasłużonym w minionym roku dla polskiej kultury i sztuki. W styczniu nagrody zostaną rozdane po raz 19.
Szansę na nagrodę w kategorii film ma Greg Zgliński za reżyserię filmu "Wymyk". "Od czasu Krótkiego filmu o zabijaniu nie było w polskim kinie równie głębokiej wypowiedzi na temat zła" - ocenił krytyk filmowy Tadeusz Sobolewski.

W tej samej kategorii nominowano także Adriana Panka za reżyserię filmu "Daas" oraz Rafaela Lewandowskiego za reżyserię filmu "Kret".

W kategorii literatura do Paszportów "Polityki" nominowano pisarza i fotografika Mikołaja Łozińskiego; we wrześniu 2011 r. jego "Książka" (Wydawnictwo Literackie) została Krakowską Książką Miesiąca.

Nominowany w tej samej kategorii Szczepan Kopyt to poeta i muzyk (m.in. basista w zespole Yazzbot Mazut). Tomik i płytę "Buch" z wierszami i muzyką Kopyta (współautorem muzyki jest Piotr Kowalski) jury Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych uznało za Książkę Lata.

Prozaik, dziennikarz, autor scenariuszy Zygmunt Miłoszewski to autor m.in. powieści kryminalnej "Uwikłanie" (W.A.B. 2007) uhonorowany Nagrodą Wielkiego Kalibru dla najlepszej polskiej powieści kryminalnej. Wydana w 2011 powieść "Ziarno prawdy" jest kontynuacją "Uwikłania".

"Trójka nominowana w tym roku to autorzy, którzy już zostali dostrzeżeni i docenieni. (...) Ich wszystkie trzy książki, choć tak różne, są ciekawą próbą zrozumienia współczesności, odarcia jej ze złudzeń: Miłoszewski próbuje rozprawić się ze stereotypami, Kopyt pokazuje jak wygląda świat konsumpcji, a Łoziński odkrywa bagaż przeszłości rodzinnej" - uzasadniła nominacje dziennikarka "Polityki" Justyna Sobolewska.

W kategorii muzyka popularna nominowano zespół Ballady i Romanse, założony w 2007 r. przez Zuzannę Wrońską i jej siostrę Barbarę. Do tej pory wydały dwie płyty - "Ballady i Romanse" w 2007 r. i "Zapomnij" w 2011 r.

Nominację otrzymała również piosenkarka, pianistka, skrzypaczka, kompozytorka Julia Marcell. Muzyka, którą tworzy i wykonuje, nazywana jest przez niektórych lirycznym punkiem. W październiku 2011 r. ukazał się jej drugi album "June". W kategorii muzyka popularna doceniono także Macieja Szajkowskiego - muzyka, dziennikarza, związanego z kilkoma formacjami muzycznymi (m.in. Kapela Ze Wsi Warszawa). Wydany z jego inicjatywy i według jego pomysłu album R.U.T.A. "Gore - Pieśni buntu i niedoli XV-XX w." stał się jednym z ważniejszych wydarzeń kulturalnych w 2011 r.

"Za niepowtarzalną pasję" w kategorii teatr nominowano reżysera Pawła Passiniego, który najnowszy spektakl "Artaud. Sobowtór i jego teatr" wyreżyserował w warszawskim Teatrze Studio. Nominacje otrzymali także: reżyser teatralny Krzysztof Garbaczewski za "Życie seksualne dzikich" (Nowy Teatr w Warszawie) z tekstem Marcina Cecki, inspirowany dziełem antropologa Bronisława Malinowskiego oraz Sebastian Majewski - reżyser, twórca offowego wrocławskiego teatru Scena Witkacego, od 2008 r. twórca linii programowej Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu.

Nicolas Grospierre otrzymał nominacje w kategorii sztuki wizualne. Artysta z wykształcenia jest socjologiem, studiował w Paryżu i Londynie. Od 1999 r. mieszka w Warszawie. Zajmuje się fotografią - dokumentował m.in. litewskie przystanki autobusowe, starzejący się polski modernizm, wnętrza Hotelu Europejskiego w Warszawie. W tej samej kategorii nominowano finalistę konkursu Spojrzenia - Artura Malewskiego i Honzę Zamojskiego, który w konkursie zajął drugie miejsce.

Muzykolog, członkini wokalnego zespołu żeńskiego Ensemble Peregrina Agnieszka Budzińska-Bennett została nominowana w kategorii muzyka poważna. Nominowano także skrzypaczkę Aleksandrę Kuls oraz Meccorre String Quartet, składający się ze skrzypków Wojciecha Koprowskiego i Aleksandry Tomasińskiej, altowiolisty Michała Bryły i wiolonczelisty Karola Marianowskiego.
 

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic