Pogrzeb Wisławy Szymborskiej 9 lutego w Krakowie

Poetka Wisława Szymborska zostanie pochowana 9 lutego na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie - poinformował w czwartek prezydent miasta Jacek Majchrowski. Ceremonia ma mieć charakter świecki. W uroczystości będzie uczestniczył prezydent RP Bronisław Komorowski.

Poetka, laureatka literackiej Nagrody Nobla zmarła w środę w swoim mieszkaniu.
"Pani Wisława Szymborska była honorowym obywatelem miasta Krakowa, co oznacza, że miasto przejmuje na siebie wszelkie sprawy związane z organizacją pogrzebu" - mówił podczas konferencji prasowej prezydent Majchrowski.

fot.Adam Golec

Uroczystość ma się rozpocząć o godz. 12. Poetka będzie pochowana w grobowcu rodzinnym, w którym spoczywają jej rodzice i siostra. Swoją obecność w Krakowie potwierdził prezydent Bronisław Komorowski.

Rzecznik rządu Paweł Graś poinformował, że na pogrzeb Wisławy Szymborskiej wybiera się premier Donald Tusk - chyba że wypadną mu jakieś nadzwyczajne obowiązki. Rząd będzie reprezentował też minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.

Na razie nie wiadomo, skąd wyruszy kondukt i kto z pisarzy i poetów, także z zagranicy, weźmie udział w pogrzebie. Szczegóły będą znane w najbliższych dniach.

Sekretarz poetki i wykonawca jej testamentu Michał Rusinek poinformował, że zgodnie z wolą poetki pogrzeb ma mieć charakter świecki. Dodał, że w testamencie jest też zapis o powołaniu fundacji, która ma się zająć spuścizną Wisławy Szymborskiej. Ujawnił, że statut tej fundacji został ułożony jeszcze za życia poetki, pod jej okiem. "Ta fundacja jest bardzo precyzyjnie opracowana. Szczegóły będę mógł podać po formalnym otwarciu testamentu" - mówił Rusinek.

Rusinek poinformował, że w tym roku ukaże się przygotowywany od kilku lat tom wierszy Wisławy Szymborskiej. "O ile pamiętam, pani Szymborska zdążyła ukończyć 13 lub 14 wierszy. Większość, jeśli nie wszystkie, były już lub zostaną opublikowane w prasie literackiej, jak poetka miała to w zwyczaju. Tom ukaże się nakładem wydawnictwa A5. Ona żartowała, ale też żartowała na poważnie, że tomik będzie nosił tytuł Wystarczy. Od wczoraj to już nie jest żart" - powiedział Rusinek. Dodał, że zachowały się także wiersze w rękopisach, ale one nie trafią do tego tomu, bo poetka nie zgadzała się na publikacje szkiców czy różnych wersji swoich utworów.

"Wisława Szymborska była damą i ukrywała różne swoje dolegliwości, więc i ja nie chcę o nich mówić. Do końca pracowała nad wierszami. Układała ich kolejność do tego nowego tomu i w miarę możliwości spotykała się z przyjaciółmi. Kiedy była już chora i była tylko w domu, prosiła, żeby nikt jej nie odwiedzał, żeby ludzie zapamiętali ją zdrową. Mieliśmy taką odpowiedź, kiedy ktoś ją gdzieś zapraszał albo proponował jej sesję zdjęciową, to już od wielu lat odpowiadała: przyjdę, jak tylko będę młodsza" - powiedział dziennikarzom Rusinek.

Wspominał, że ostatnie jego spotkanie z poetką "w pełni świadome" odbyło się w sobotę. "Rozmawialiśmy o jakichś plotkach. Usiadła w fotelu, zapaliła papierosa i wypiła kawę i tak się właściwie pożegnaliśmy" - mówił Rusinek.

Po pogrzebie przewidziano krótkie spotkanie w Sukiennicach, a wieczorem w Muzeum Sztuki Współczesnej (MOCAK) na Zabłociu wieczór literacki dedykowany pamięci Wisławy Szymborskiej.

"To wieczorne spotkanie mogłoby być refleksją, wymianą myśli, czytaniem poezji, przeżyciem duchowym, wspomnieniem Wisławy Szymborskim. Myślę, że w poniedziałek będziemy wiedzieli, jak to będzie wyglądać" - powiedziała dziennikarzom wiceprezydent Krakowa ds. kultury i promocji miasta Magdalena Sroka. Dodała, że najprawdopodobniej wieczór ten będzie transmitowany przez TVP.


 

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic