Ponad 40 książek zgłoszono do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus

43 książki pisarzy z Polski i zagranicy zostało zakwalifikowanych do siódmej edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Zwycięzca zostanie ogłoszony podczas uroczystej gali 27 października.

Wśród zgłoszonych książkę jest 15 pozycji autorów zagranicznych. To książki pisarzy m.in. z Czech, Węgier, Niemiec, czy Bułgarii.

Zdaniem przewodniczącej jury Natalii Gorbaniewskiej, w tym roku zostało zgłoszonych mniej niż w latach przednich tłumaczeń książek autorów zagranicznych. "Nie wiem z czego to wynika, być może wydawnictwa nie mają książek zagranicznych autorów, które mogłyby powalczyć o tę nagrodę" - mówiła w środę podczas konferencji prasowej Gorbaniewska. Przypominała jednocześnie, że do tej pory laureatami Angelusa byli pisarze zagraniczni.

W tym roku laureaci nagrody nie zostaną ogłoszeni w grudniu podczas targów Wrocławskich Promocji Dobrych Książek, tylko wcześniej. "Chcemy przyśpieszyć ogłoszenie wyników tej nagrody, aby było to wydarzenie samodzielne, a nie odbywające się wraz z targami. Zarówno Wrocławskie Promocje Dobrych Książek, jak i Angelus mają już odpowiedni potencjał, aby funkcjonować samodzielnie" - mówił dyrektor Wydziału Kultury wrocławskiego magistratu Jarosław Broda.

Dodał, że dzięki temu z jednej strony wzbogaci się kalendarz imprez kulturalnych w mieście, z drugiej zaś może się to przyczynić do podniesienia prestiżu nagrody Angelusa.

W połowie sierpnia jury ogłosi listę 14 półfinalistów nagrody, a we wrześniu zostaną podane tytuły siedmiu książek, które zakwalifikowały się do ścisłego finału. Zwycięzcę poznamy 27 października.

Angelus jest nagrodą dla pisarzy pochodzących z Europy Środkowej, którzy podejmują w swoich dziełach tematy najistotniejsze dla współczesności. Nagroda, którą stanowi statuetka Angelusa autorstwa Ewy Rossano i czek na kwotę 150 tys. zł, przyznawana jest za najlepszą książkę opublikowaną w języku polskim w roku poprzednim.

Od trzech edycji przyznawana jest również nagroda dla tłumacza, którą funduje Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu. Wynosi ona 20 tys. zł.

Do nagrody można zgłaszać dzieła autorów żyjących, pochodzących z 21 krajów Europy Środkowej. Każdy wydawca może zgłosić jedną książkę autora zagranicznego i jedną polskiego.

Do tej pory Angelusa otrzymali: Jurij Andruchowycz "Dwanaście kręgów" (2006), Martin Pollack "Śmierć w bunkrze - opowieść o moim ojcu" (2007), Peter Esterhazy "Harmonia calestis" (2008), Josef Skvorecky "Przypadki inżyniera ludzkich dusz" (2009), Gyorgy Spiro "Mesjasze" (2010), Swietłana Aleksijewicz "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety" (2011).





 

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic