Wśród zgłoszonych książek jest dziesięć pozycji autorów zagranicznych. To książki m.in. pisarzy słowackich, ukraińskich, czeskich, rosyjskich czy albańskich.
W tym roku jury będzie przewodniczył ukraiński krytyk literacki Mykoła Riabczuk, który zastąpił na tym stanowisku zmarłą w zeszłym roku rosyjską poetkę Natalię Gorbaniewską. "Nominację na przewodniczącego jury traktuję również jako podkreślenie miejsca, w którym znalazł się dziś mój kraj" - powiedział w czwartek na konferencji prasowej Riabczuk.
Dodał, że nagroda Angelus jest na Ukrainie postrzegana jako jedna z najważniejszych europejskich nagród literackich. "Tym bardzie, że jej laureatami do tej pory była dwójka wybitych pisarzy ukraińskich - Oksana Zabużko oraz Jurij Andruchowycz" - przypomniał Riabczuk.
W sierpniu jury nagrody wyłoni 14 książek, które znajdą się w półfinale. Siedem pozycji zakwalifikowanych do finału zostanie wyłonionych we wrześniu, a zwycięzca ogłoszony 18 października podczas gali finałowej.
Angelus jest nagrodą dla pisarzy pochodzących z Europy Środkowej, którzy podejmują w swoich dziełach tematy najistotniejsze dla współczesności. Nagroda, którą stanowi statuetka Angelusa autorstwa Ewy Rossano i czek na kwotę 150 tys. zł, przyznawana jest za najlepszą książkę opublikowaną w języku polskim w roku poprzednim.
W ramach Angelusa nagradzany jest również tłumacz. Tu fundatorem nagrody, która wynosi 20 tys. zł, jest Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu.
Do nagrody można zgłaszać dzieła autorów żyjących, pochodzących z 21 krajów Europy Środkowej. Każdy wydawca może zgłosić jedną książkę autora zagranicznego i jedną polskiego.
W tym roku, aby uhonorować Natalię Gorbaniewską, organizatorzy postanowili ustanowić nagrodę jej imienia. Będzie to honorowe wyróżnienie dla jednej z siedmiu książek finałowych, którą wskaże publiczność. Głosować będzie można m.in. na stronie internetowej nagrody Angelus.
Do tej pory Angelusa otrzymali: Jurij Andruchowycz "Dwanaście kręgów" (2006), Martin Pollack "Śmierć w bunkrze - opowieść o moim ojcu" (2007), Peter Esterhazy "Harmonia calestis" (2008), Josef Skvorecky "Przypadki inżyniera ludzkich dusz" (2009), Gyorgy Spiro "Mesjasze" (2010), Swietłana Aleksijewicz "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety" (2011), Miljenko Jergović "Srda śpiewa o zmierzchu w Zielone Świątki" (2012), Oksana Zabużko "Muzeum porzuconych sekretów" (2013).