ON AIR
od 17:00 Od słowa do słowa zaprasza: Katarzyna Hnat

Robot - poeta

Tomik wierszy napisanych przez robota Xiaoice, dzieło koncernu Microsoft, ukazał się w Chinach. To pierwszy w historii przykład poezji, stworzonej przez sztuczną inteligencję.

Tomik złożony ze 139 wierszy nosi tytuł "Światło słońca, które straciło szklane okno". Autorem jest Xiaoice, robot bazujący na sztucznej inteligencji stworzony przez Microsoft. Według twórców robot jest w stanie odczuwać różne emocje, czym odróżnia się od dotychczasowej sztucznej inteligencji w rodzaju super komputera Google o nazwie AlphaGo, który dwukrotnie w ciągu ostatniego roku pokonał ludzi-arcymistrzów gry go.

Amerykański koncern twierdzi, że wykorzystanie sztucznej inteligencji do pisania poezji ma uczynić z niej towarzysza, a nie rywala wobec poetów-ludzi. Jednak zdania specjalistów od literatury zebrane przez dziennik "South China Morning Post" są podzielone.

Zbiór wierszy wydany nakładem pekińskiego wydawnictwa Cheers Publishing oceniany jest jako "okropny" przez poetę Yu Jiana z prowincji Junnan. "Obrzydza mnie swoim śliskim tonem i rytmem. Zdania nie mają celu i są powierzchowne, brakuje im wewnętrznej logiki pozwalającej na pokazanie emocji" - mówił Yu cytowany przez "China Youth Daily". Z kolei poeta z Szanghaju Ding Shaguo uważa, że dzieło Xiaoice "może zabić naszą ukochaną sztukę". "Komputer, który nie przeżył życia, nie może napisać wiersza" - dodaje Ding.

Pojawiają się jednak także pozytywne głosy w debacie o przyszłości literatury tworzonej przez roboty. Profesor literatury Zhang Zonggang nazywa taki efekt otwarciem "nowego świata" zdolnego do uruchomienia w czytelnikach nowych emocji i rozumienia tekstu pełnego nieoczywistych połączeń wyrazów i pojęć. "Nazywamy to poetyckim skokiem. Te wiersze niosą dziwny posmak. Im bardziej się w nie wgryzasz, tym bardziej interesujący ten smak się staje" - mówi Zhang.

Przewodniczący Poetyckiego Stowarzyszenia Menglong, jednej z największych społeczności poetyckich w Chinach, Mu Ye uważa, że w przyszłości poezja tworzona przez sztuczną inteligencję może stać się trzecim nurtem tego gatunku literackiego, wraz z obecnymi: poezją klasyczną oraz nowoczesną. "Wyobraźmy sobie świat, w którym każdy ma ze sztucznej inteligencji towarzysza zdolnego do pisania wierszy. To może pomóc obudzić w każdym z nasz śpiącego poetę, a świat stanie się pełen pięknych języków" - tłumaczy Mu.

W ostatnich tygodniach chińskie media komentowały pojedynek sztucznej inteligencji wygrywającej z najlepszym graczem świata w grę go uważaną za najtrudniejszą grę logiczną w historii. W środę do chińskiej matury z matematyki podszedł robot AI-MATHS, który wbrew oczekiwaniom swoich twórców osiągnął na egzaminie niższy wynik niż się spodziewano. Powodem były niedostatecznie rozwinięte metody logicznego rozumienia tekstu matematycznych zadań.

Z Pekinu Rafał Tomański (PAP Life)

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic