Ci, którzy odwiedzą festiwal "Czytajmy", który odbywa się po raz pierwszy, będą mieli okazje wziąć udział w spotkaniach ze znanymi autorami książek dla dzieci i młodzieży, poznać ilustratorów i twórców komiksów m.in. Bohdana Butenkę, Joannę Kulmową, Joannę Papuzińską, Joannę Olech, Grzegorza Kasdepke. Na festiwalu pojawi się też aktorka Barbara Bursztynowicz, która czytać będzie wiersze Juliana Tuwima, Nela Mała Reporterka - najmłodsza na świecie autorka reportaży podróżniczych oraz Agnieszka Kręglicka, znana restauratorka i autorka książki kucharskiej dla dzieci "Gotowi by Gotować".
Na 40 stoiskach swoją ofertę książek dla dzieci i młodzieży prezentuje ponad 70 wydawców z całej Polski m.in. Bajka, Media Rodzina, Akapit Press, Dwie Siostry czy Muchomor. Wiele książek będzie można zakupić w promocyjnych cenach.
W programie festiwalu znajdą się warsztaty związane z różnymi etapami powstawania książki m.in. ilustratorskie czy komiksowe, warsztaty kreatywnego pisania, nauka pisania chińskich znaków czy prowadzone przez Tomasza Samojlika lekcje rysowania leśnych zwierząt. Podczas targów odbywać się będzie czytanie polskich bajek wybranych przez Instytut Kolberga.
W piątek 19 września, pierwszego dnia targów, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich oraz polska sekcja IBBY przygotowują seminarium "Czytajmy i uczmy czytać. Współczesna książka dla dzieci i młodzieży". Jego uczestnicy radzić będą, jak dobierać książki dla dzieci, jak zachęcić je do czytania, a prof. Grzegorz Leszczyński opowie o specyfice współczesnego polskiego rynku książki dziecięcej.
"Imprezy towarzyszące festiwalowi zostały pomyślane tak, by docierać do jak największej grupy odbiorców. Jest wśród nich Strefa Małego Słuchacza, gdzie niemal bez przerwy na żywo będą czytane bajki. Ciekawie zapowiada się powstająca przez cały czas trwania festiwalu wystawa komiksów tworzona przez dzieci i młodzież pod kierunkiem Piotra Nowackiego. Zaplanowaliśmy ponad sto różnego rodzaju atrakcji - m.in.: warsztaty, zajęcia, lekcje, spotkania z autorami, ilustratorami, twórcami komiksów, ulubionymi postaciami z bajek, czytanie na żywo, pokazy animacji, konkursy, wystawy, spektakle, działać będzie biblioteka festiwalowa" - zapowiada Waldemar Michalski, prezes Fundacji Historia i Kultura.
Dla starszych czytelników przygotowano spotkania z autorami komiksów, maraton malarski, warsztaty kreatywnego pisania i spotkanie z Anną Brzezińską, laureatką nagrody literackiej w dziedzinie fantastyki im. Janusza Zajdla. Podczas każdego festiwalowego dnia po godzinie 17 działać będzie kino, w którym prezentowane będą filmy dla dzieci z Muzeum Animacji Se-ma-for. Technologię druku 3D przybliży gościom festiwalu Kamil Orłowski, a piosenki dziecięce, zabawy, gry i bajki zebrane przez Kolberga zostaną przedstawione na koncercie "Teatrzyk słuchaj uchem" Kai i Janusza Prusinowskich.
Festiwal odwiedzi Nela Mała Reporterka - dziewczynka, która podróżuje od piątego roku życia, obecnie prowadzi własny program w TVP, w którym przybliża widzom swoje przygody. Najciekawsze z nich opisała w książce "10 niesamowitych przygód Neli". Choć ma zaledwie osiem lat, zobaczyła więcej niesamowitych zakątków świata niż niejeden przeciętny dorosły. Była już m.in. w Tanzanii, na Zanzibarze, Filipinach, w Tajlandii, Kambodży, Peru, Chile, Etiopii i Kenii.
Targom towarzyszyć będą dwie wystawy - rysunków Bohdana Butenki oraz ilustracji do utworów dla dzieci Juliana Tuwima.
W zamierzeniu twórców festiwalu - przedstawicieli Fundacja Historia i Kultura a także Warszawskich Targów Książki - ma on się stać imprezą cykliczną, odbywająca się w Warszawie co roku.