Małomówny i powściągliwy - taki był goszczący dziś w Krakowie Sławomir Mrożek. Szczególnie wobec dziennikarzy, których pytania starał się zbywać milczeniem. Więcej uwagi dramatopisarz poświęcił za to swoim czytelnikom, którzy na podpisanie książek czekali nawet kilka godzin. Wielu z miłośników twórczości dramaturga prosiło o dedykację. Gość spotkania ograniczał się jednak zazwyczaj do składania autografu.
Podczas wizyty w Krakowie pisarz promował wydany w styczniu drugi tom "Dziennika" - książki, która obejmuje zapiski z lat 70. To wówczas pisarz przebywał na emigracji, podróżując po Europie, Stanach Zjednoczonych i Ameryce Południowej.
Kraków nie jest pierwszym miastem, które Sławomir Mrożek odwiedził podczas swojej marcowej wizyty w Polsce. Dramaturg gościł poprzednio w Katowicach. Tam również spotkał się z czytelnikami i podpisywał książki. Złożył także wizytę w Teatrze Śląskim im. S. Wyspiańskiego w Katowicach, gdzie odebrał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego.
Sławomir Mrożek urodził się 29 czerwca 1930 roku w Borzęcinie. Jest prawdopodobnie najczęściej grywanym w kraju i za granicą polskim dramaturgiem współczesnym. Swoją pierwszą sztukę teatralną zatytułowaną "Policja" wydał w 1958 roku. Światową sławę przyniósł mu dramat "Tango" z 1964 roku. Wśród innych głośnych dramatów Mrożka znajdują się m. in. "Emigranci" i "Rzeźnia".
W 1963 Mrożek wyemigrował z Polski - mieszkał we Włoszech, we Francji i w Meksyku. Powrócił do kraju w 1996 roku. Osiem lat później pisarz przebył udar mózgu. Lekarz poradził mu spisywanie wspomnień w celach terapeutycznych. Efektem tej pracy była opublikowana w 2006 roku, autobiograficzna książka "Baltazar". W czerwcu 2008 pisarz po raz drugi zdecydował się na emigrację, tym razem ze względu na stan zdrowia. Osiadł w Nicei. W 2010 ukazał się pierwszy z trzech tomów "Dziennika" Mrożka. Tom drugi trafił do księgarń 25 stycznia 2012.
Malwina Zaborowska
RMF FM
fot. Maciej Grzyb RMF FM