W sobotę w Ogrodzie Krasińskich na dwóch scenach będą odbywać się rozmowy, debaty, teatralne improwizacje i mecz poetycki. W kiermaszu książek weźmie udział 50 wydawnictw oraz 10 warszawskich kawiarni. Przygotowano specjalny, całodniowy program dla dzieci, a w Pałacu Rzeczypospolitej będzie można obejrzeć wystawę rękopisów współczesnych polskich pisarzy (m.in. Tadeusza Różewicza, Hanny Krall, Krystyny Miłobędzkiej, Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego, Jacka Dukaja).
W tym roku tematem przewodnim Imienin Jana Kochanowskiego będzie twórczość Tadeusza Boya-Żeleńskiego. "Postanowiliśmy zainspirować się jego tekstami, by porozmawiać o literaturze, krytyce teatralnej, czy obyczajowości Polaków. W końcu jego słynne eseje, pisane niemal sto lat temu i zebrane później w tomie Reflektorem w mrok, są zaskakująco aktualne, a zdiagnozowane wówczas społeczne problemy pozostają ciągle nierozwiązane" - piszą organizatorzy Imienin Jana Kochanowskiego z Biblioteki Narodowej.
Wydarzenia na dużej scenie zaczną się o godzinie 13 dyskusją o literaturze i obyczajowości. O relacji pomiędzy książkami i społeczeństwem rozmawiać będą Małgorzata Szpakowska, Józef Hen i Wiesław Uchański. O godzinie 15 na dużej scenie pojawią się reporterzy w ramach spotkania "Reflektorem w mrok - reporter opisuje tabu", na ten temat dyskutować będą Katarzyna Surmiak-Domańska, Wojciech Tochman i Mariusz Szczygieł. O 16.15 rozpocznie się dyskusja na temat twórczości zmarłego niedawno jednego z najwybitniejszych polskich poetów XX wieku, Tadeusza Różewicza z udziałem Stasysa Eidregeviciusa, Piotr Mitznera, Leszka Szarugi i Andrzeja Sapija.
O godzinie 17:30 rozpocznie się poetycki meczu na utwory i tłumaczenia Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Cytatami przerzucać się będą dwie drużyny w skład których wejdą m.in. Agata Buzek, Katarzyna Kolenda-Zalewska, Krzysztof Materna, Katarzyna Figura, Małgorzata Kożuchowska, Wojciech Malajkat, Janina Paradowska oraz Michał Rusinek. Wydarzenia na dużej scenie zakończy dansing z "All Stars Dansing Band" Michała Zadary.
Na Imieninach Jana przygotowano też program dla dzieci m.in. literacką grę terenową, ilustratorskie i poetyckie warsztaty oraz spektakl "Chodź na słówko" o słowach, słówkach i językowych błędach.