Niektóre umieszczone w książkach zapiski Fleminga są zagadkowe. Na przykład w egzemplarzu pierwszego wydania „Casino Royale” z 1953 r. widnieje zapis: „Do M, te strony z moich wspomnień! Ian”. Chodzi o pierwowzór M – szefa Bonda? A może o Marię Krystynę Skarbek-Giżycką, agentkę brytyjskiej tajnej służby w czasie II wojny, z którą żonaty Fleming miał ponoć romans i na niej wzorował postać dziewczyny Bonda – Vesper Lynd?
W książce „Dr No” Fleming napisał z kolei: „Saro, jestem pewien, że to ci się spodoba, Mabel”. Dlaczego Mabel? W tym przypadku też istnieje niepotwierdzona legenda, że Sarah Dugdale była kochanką Fleminga, więc w tym przypadku posłużył się kryptonimem, co nie powinno dziwić, bo zanim został pisarzem, był zawodowym szpiegiem. Pierwszą edycję „Żyj i pozwól umrzeć” Fleming zadedykował z kolei byłej dziewczynie, Clare Blanchard: „Do Clare, która rzuca dużo światła. Z miłością Ian 1954”.
Pełny opis i szczegółowy raport o stanie wszystkich książek z tej kolekcji są dostępne na życzenie. Oferty należy szukać na stronie peterharrington.co.uk/books/literature/james-bond (PAP Life)