Dwa pierwsze dni tegorocznej "Herbertiady" przeznaczono na warsztaty recytatorskie dla uczestników konkursu. Prowadzą je aktorki Jolanta Deszcz-Pudzianowska z Lublina i Lidia Sycz z Warszawy.
Konkurs recytatorski odbędzie się w piątek 16 września w Regionalnym Centrum Kultury. Weźmie w nim udział 33 uczniów szkół ponadgimnazjalnych, w tym 9 licealistów ze Lwowa. Ich występy będzie oceniać jury w składzie: Mirosław Konarowski, Przemysław Tejkowski, Maria Dorota Pieńkowska, Jadwiga Maj, Helena Elert.
W części artystycznej "Herbertiady" w piątek 16 września Teatr Dramatyczny z Białegostoku wystawi "Beniowskiego" Juliusza Słowackiego. W sobotę 17 września aktor Teatru Narodowego w Warszawie Mirosław Konarowski zaprezentuje monodram "Raport 2011 rok. Poezja Zbigniewa Herberta", zaś Teatr im. J. Osterwy z Gorzowa Wielkopolskiego spektakl "Żegnaj książę", inspirowany życiem i twórczością Herberta, który w latach 60. pracował w gorzowskim teatrze jako kierownik literacki.
Ostatnim punktem "Herbertiady" będzie zaplanowane na niedzielę 18 września w starym ratuszu spotkanie z historykiem dr Lucyną Kulińską zatytułowane "Dzieci Kresów".
Zbigniew Herbert (1924 - 1998) poeta, eseista, dramatopisarz, autor słuchowisk. Z wykształcenia ekonomista, prawnik i filozof. Zadebiutował w 1950 r. na łamach prasy. Sześć lat później ukazała się jego pierwsza książka - tom wierszy "Struna światła" . Do najbardziej znanych i cenionych utworów Herberta należy cykl wierszy O "Panu Cogito".