Program Nocy Poezji przewiduje 28 wydarzeń, w tym m.in. widowisko multimedialne na Rynku Głównym, przedstawiające spotkanie dwóch największych polskich poetów - Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego; specjalną edycję Salonu Poezji Anny Dymnej z udziałem najwybitniejszych polskich poetów różnych pokoleń, liczne spotkania autorskie, koncerty piosenki poetyckiej i inne.
"Kraków jest kojarzony z literaturą, noblistami, poezją. Chcemy tę literackość Krakowa podkreślić, a jednocześnie spopularyzować związanych z nim twórców. Mamy też nadzieję, że Noc Poezji przyczyni się do tego, by mieszkańcy coraz częściej do poezji sięgali; że uda nam się wytworzyć pragnienie kontaktu z poezją" - powiedziała na konferencji prasowej w magistracie wiceprezydent Krakowa, Magdalena Sroka.
Dyrektor magistrackiego wydziału kultury Stanisław Dziedzic podkreślił z kolei, że jedną z intencji twórców Nocy jest także zwrócenie uwagi na piosenkę poetycką. "Chcemy podkreślić, że piosenka poetycka jest niezwykła wartością i przypomnieć, że uroda polskiej piosenki polegała na pięknych słowach" - powiedział dyrektor Dziedzic.
Do udziału w Nocy Poezji, a szczególnie w Salonie Poezji w Teatrze im. J. Słowackiego, zachęcał także krakowski poeta Bronisław Maj. Jak podkreślał, będzie to okazja do spotkania najwybitniejszych poetów, "samych tuzów, którzy zazwyczaj - z różnych przyczyn - nie spotykają się razem". Maj żartobliwie przestrzegał jednocześnie, że wydarzenie może mieć przebieg nieprzewidziany, bo ogromne ego niektórych poetów może doprowadzić do zejścia niektórych ze sceny lub pojawienia się gości nieoczekiwanych.
Bronisław Maj jest współautorem tekstów (obok Mickiewicza i Słowackiego) do widowiska o spotkaniu dwóch największych polskich poetów, w których role wcielą się Zbigniew Zamachowski i Wojciech Malajkat. Reżyserem widowiska będzie Jerzy Zoń.
Noc Poezji to ostatnie wydarzenie z cyklu Krakowskie Noce, które odbędzie się w tym roku. Do tej pory odbyły się Noce Muzeów (maj), Teatrów (czerwiec), Jazzu (lipiec) oraz Noc Cracovia Sacra (sierpień).
Ideą Krakowskich Nocy jest popularyzacja uczestnictwa w kulturze poprzez tworzenie bezpłatnej oferty atrakcyjnych, niestandardowych imprez, adresowanych zarówno do mieszkańców Krakowa, jak i turystów.
Tegoroczna edycja Krakowskich Nocy otrzymała dofinansowanie z Funduszy Europejskich w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.