ON AIR
od 07:00 Śniadanie Mistrzów zaprasza: Urszula Urzędowska

Wrocławska Nagroda Poetycka "Silesius" przyznana

Tomasz Bąk otrzymał Wrocławską Nagrodę Poetycka "Silesiusa" za książkę "Kanada" w kategorii debiut roku. W kategorii książka roku wygrał Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki za "Imię i Znamię". Nagrody wręczono podczas gali w sobotę w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu.

O przyznaniu statuetek i pieniężnych nagród poinformowała PAP w sobotę Izabela Zalewska z Urzędu Miasta we Wrocławiu, organizatora nagrody.

Oprócz statuetki "Silesiusa" autorstwa wrocławskiego artysty Michała Staszczaka, laureat nagrody w kategorii za całokształt twórczości otrzymuje 100 tys. zł, zwycięzca w kategorii książka roku - 50 tys., zaś w kategorii debiut roku - 20 tys.

Nagroda jest wyróżnieniem i promocją najważniejszych dzieł i twórców polskiej poezji. Została wręczona po raz piąty. Przyznawana jest w trzech kategoriach: za całokształt twórczości, książkę roku oraz debiut roku.

Wcześniej jury pod przewodnictwem prof. Jacka Łukasiewicza ogłosiło, że w tym roku poeta Marcin Świetlicki został laureatem "Silesiusa" za całokształt twórczości.

Wtedy też prof. Łukasiewicz powiedział, że Świetlicki jest wybitnym i ważnym współczesnym poetą. "W zeszłym roku ukazał się obszerny tom wierszy zebranych, przez co poezja ta pokazała się w swojej całości, oryginalności i odrębności. Pod koniec lat 80. Świetlicki był uważany za młodego ekscentryka, dziś stał się bardzo poważną postacią polskiej poezji. To poezja istotna i odpowiadająca wielu gustom czytelniczym" - mówił prof. Łukasiewicz.

O miano najlepszej książki walczyli: "Frak człowieka" Jacka Bieruta, "Pokój widzeń" Konrada Góry, "Pałacyk Bertolta Brechta" Edwarda Pasewicza, "Rezydencja Surykatek" Marty Podgórnik, "Wewe" Joanny Roszak, "Farsz" Marcina Sendeckiego" oraz "Imię i Znamię" Eugeniusza Tkaczyszyn-Dyckiego.

W kategorii debiut roku walczyły: "Alteracje albo metabasis" Karola Bajorowicza, "Kanada" Tomasza Bąka, "Usta Vivien Leigh" Pauliny Korzeniewskiej.

W tym roku do konkursu Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej zgłoszono ponad 112 tytułów. Prawo do zgłaszania tomów poezji w kategoriach: książka roku i debiut roku mają wydawnictwa oraz członkowie jury. W kategorii za całokształt - jedynie jurorzy.

Prawo do zgłaszania książek w kategoriach: książka roku i debiut roku mają wydawnictwa oraz członkowie jury, zaś w kategorii za całokształt jedynie jurorzy.

W ubiegłym roku nagrodę za całokształt twórczości przyznano Urszuli Kozioł, za najlepszy debiut uznano książkę "Język korzyści" Kiry Pietrek, zaś za książkę roku uhonorowano Bohdana Zadurę za "Nocne życie".
 

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic