Jak zaznaczają organizatorzy, Salon to miejsce, gdzie uczniowie nie tylko mogą poznać ofertę szkół i uczelni, ale także porozmawiać z ich przedstawicielami, poznać przyszłych kolegów, otrzymać materiały informacyjne, które ułatwią podjęcie ważnych życiowych decyzji.
Najliczniejszą grupę wystawców - 115 - stanowić będą szkoły ponadgimnazjalne, zarówno licea ogólnokształcące, jak technika i szkoły zawodowe, z terenu Warszawy. Obok szkół publicznych, prezentować się będą także szkoły niepubliczne.
Na targach swoje stoiska będzie mieć blisko 60 uczelni publicznych i niepublicznych z całego kraju; w tym Uniwersytet Warszawski - aż dziewięć poświęconych poszczególnym wydziałom uczelni. Dużą reprezentację przygotowały wyższe szkoły zawodowe. Swoją ofertę przedstawią także uczelnie z Australii, Austrii, Danii, Hiszpanii, Kanady, Niemiec, Włoch, Węgier i Wielkiej Brytanii.
Podobnie jak w latach ubiegłych prezentacji szkół i uczelni towarzyszy bogata propozycja seminariów, konferencji i spotkań dotyczących m.in. egzaminów zewnętrznych, tego jak się do nich dobrze przygotować oraz tego jak świadomie wybierać szkołę ponadgimnazjalną, kierunek studiów i uczelnię. Pomocą służyć będą eksperci Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie oraz doradcy zawodowi.
Patronat honorowy nad Salonem objęli minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska, minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska, przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) prof. Wiesław Banyś, przewodniczący Konferencji Rektorów Zawodowych Szkół Polskich (KRZaSP) prof. Waldemar Tłokiński i prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz.
Targi będą czynne do soboty, wstęp na nie jest bezpłatny. W ubiegłych latach Salon odwiedzało po około 50 tys. osób.