"Akcje związane z wysyłkami książek organizowaliśmy już wcześniej, jednak były to bardziej inicjatywy jednorazowe. Natomiast projekt Biblioteka na to czeka to akcja cykliczna, w tym roku organizowana po raz drugi. Jej szczególnym walorem jest fakt, że biblioteka może otrzymać te z naszych publikacji, które sama wybierze. Na naszej stronie dostępna była specjalna aplikacja, która umożliwiała każdej z zainteresowanych placówek na jednorazowe zamówienie książek" - opowiadał PAP naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej IPN Michał Kurkiewicz.
Zamówione publikacje były później przesyłane do wojewódzkich bibliotek pedagogicznych, które rozprowadzały je do placówek lokalnych. Równocześnie 16 bibliotek wojewódzkich otrzymało blisko 500 egzemplarzy najnowszych publikacji Instytutu. "Celem projektu jest oczywiście promocja i rozwój czytelnictwa, a także wsparcie dla bibliotek. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem, w ubiegłym roku bowiem w jej ramach rozdysponowaliśmy 10 tys. książek, a podczas tegorocznej edycji było to już 12,5 tys. Planujemy oczywiście kontynuowanie akcji w kolejnych latach" - podkreślił Kurkiewicz.
IPN zaznacza też, że niezależnie od tego projektu do bibliotek trafiły także m.in. zestawy pakietów edukacyjnych IPN, "Atlas polskiego podziemia niepodległościowego 1944-1956" oraz synteza najnowszych dziejów Polski "Od niepodległości do niepodległości". Co miesiąc do 5 tys. szkół ponadgimanzjalnych bezpłatnie wysyłany jest także magazyn historyczny Instytutu pamięć.pl. IPN wysyła swoje wydawnictwa również do bibliotek w kilkuset polskich szkołach działających poza granicami kraju.
Wersje elektroniczne wybranych publikacji w najpopularniejszych formatach dostępne są także bezpłatnie w bibliotece cyfrowej portalu www.pamiec.pl. Jednym z ostatnio udostępnionych wydawnictw, w związku z przypadająca w tym roku 25. rocznicą Okrągłego Stołu, jest dwutomowy wybór dokumentów "Zmierzch dyktatury. Polska lat 1986-1989 w świetle dokumentów" opracowany przez prof. Antoniego Dudka.
Patronem akcji "Biblioteka na to czeka" było Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.
![](/static/frontend/images/pap-logo.gif)