Laureatem w kategorii kultura został Edwin Bendyk – ceniony dziennikarz i publicysta zajmujący się problematyką cywilizacyjną i wpływem techniki na życie społeczne, a także ekologią i rewolucją cyfrową. Jest kierownikiem Ośrodka Badań nad Przyszłością Collegium Civitas i wykładowcą w Centrum Nauk Społecznych PAN. Został również wybrany na członka rady Fundacji Nowoczesna Polska oraz rady programowej Zielonego Instytutu. Statuetka za wybitne osiągnięcia w dziedzinie nauki trafiła do profesora Artura Ekerta –pioniera badań z zakresu kryptografii kwantowej, profesora fizyki kwantowej w Mathematical Institute na Uniwersytecie Oksfordzkim, profesora honorowego Lee Kong Chian (Lee Kong Chian Centennial Professor) na Narodowym Uniwersytecie Singapuru, a także szefa singapurskiego Centre for Quantum Technologies. Profesor Ekert jest najczęściej cytowanym fizykiem na świecie, prowadzi badania dotyczące podstaw mechaniki kwantowej, natomiast jego specjalizacją jest przetwarzanie informacji w systemach kwantowo-mechanicznych, z uwzględnieniem kryptografii i obliczeń kwantowych. Publikuje teksty poświęcone m.in. historii nauki. Jest również jednym z kandydatów do Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Kapituła doceniła wyjątkowy wkład doktor Olgi Malinkiewicz na rzecz rozwoju technologii, przyznając jej nagrodę w tej kategorii. To uznana na całym świecie fizyczka, wynalazczyni rewolucyjnej metody wytwarzania drukowanych ogniw słonecznych na bazie perowskitu. Jest także założycielką i CTO (Chief Technology Officer) w Saule Technologies.
Główną ideą Nagród Planety Lema jest promocja ludzi nauki i kultury, którzy realizują w Polsce rozmaite innowacyjne projekty. Wyróżnienie to jest wyjątkowe nie tylko w skali naszego kraju, ale również Europy. Nagrody są przeznaczone dla twórców i naukowców, których praca oddziałuje zarówno na naszą teraźniejszość, jak i w znaczący sposób wpływa na naszą przyszłość. Wstępną selekcję projektów przeprowadziła kapituła, w której skład weszli eksperci ze świata kultury, nauki i technologii. Główne kryteria, które były brane pod uwagę, to nowatorstwo, zorientowanie na przyszłość i rozwiązywanie najbardziej palących problemów jutra.
Kształt statuetki to połączenie kubistycznej podstawy nawiązującej do ciężkiej pracy z naturalną skałą symbolizującą potęgę natury. Zestawienie tych dwóch sił – wkładu człowieka z poszanowaniem otaczającego nas świata – może prowadzić do powstania niesamowitych rzeczy. Twórcą statuetki jest ceniony rzeźbiarz dr hab. Krzysztof Franaszek z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Nagroda waży 6 kg i ma 30 cm wysokości oraz została wykonana z bardzo trudnego w obróbce perlitu, co odzwierciedla ogrom pracy wykonanej przez laureatów.
Skład komisji z ramienia organizatorów: Maciej Kawecki – prezes Instytutu Polska Przyszłości im. Stanisława Lema, Robert Piaskowski – Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Kultury, Szymon Kloska – KBF oraz Wojciech Zemek – przedstawiciel spadkobierców Stanisława Lema. Pozostali członkowie: prof. Stanisław Bereś, Jolanta Korkuć, prof. Jerzy Bralczyk, prof. Aleksandra Przegalińska, prof. Michał Kleiber, Jakub Kaczmarski, Marcin Maruta, Natalia Hatalska, Grzegorz Pawlicki, Konrad Tajduś.
Organizatorem konkursu jest KBF i Instytut Polska Przyszłości im. Stanisława Lema wraz z partnerami: Siecią Badawczą Łukasiewicz (nauka) i Accenture (technologia).
Nagrody są objęte honorowym patronatem Prezydenta Miasta Krakowa.