14 marca w restauracji „Concept 13”, w domu handlowym VitkAc w Warszawie, wręczono po raz szósty MocArty RMF Classic. Słuchacze stacji wybrali swoich faworytów w czterech kategoriach: Człowiek Roku, Wydarzenie Roku, Muzyka Filmowa Roku i Rzecz z Klasą.
Statuetki MocArtów RMF Classic otrzymali:
Człowiek Roku - w tej kategorii przyznano nagrody ex aequo:
Człowiek Roku: Tomasz Bagiński - rysownik, animator, reżyser
Za kolejne niezwykłe projekty, dzięki którym wprowadza nowe rzesze widzów do świata swojej wyobraźni. Do takich zaliczyć można filmy cyklu „Legendy polskie: Twardovsky” i „Legendy polskie: Smok”, dzięki którym dawni bohaterowie na nowo odżyli w świecie technologii XXI wieku. Warto także zauważyć, że rok 2015 to kolejna nagroda BAFTA w karierze Tomasza Bagińskiego – tym razem za spot promujący Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Soczi.
Człowiek Roku: Ratownicy TOPR – nominacja zbiorowa dla wszystkich ludzi spod znaku błękitnego krzyża
Za kolejny rok służby pełen poświęcenia i odwagi, za to, że w górach zawsze można liczyć na ich ofiarność, a ostatni rok wybitnie udowodnił, że ich rola i autorytet rosną wprost proporcjonalnie do wzrostu ludzkiej niefrasobliwości na tatrzańskich szlakach… Najczęściej bohaterami gór media okrzykują tych, którzy zdobywają najwyższe szczyty świata. Tymczasem dla nas to oni są prawdziwymi bohaterami, choć zwykle mówi się o nich wtedy, gdy w górach słychać wołanie o pomoc. W 2015 roku TOPR przeprowadził 619 działań ratowniczych, 226 dużych akcji ratunkowych, w tym 173 z udziałem śmigłowca. Podczas tych działań uratowano 722 osoby.
Wydarzenie Roku: Ogólnoświatowy sukces gry komputerowej „Wiedźmin 3: Dziki Gon”
Niebywałe pasmo sukcesów – nie tylko w postaci setek tytułów i nagród, ale także za sukces finansowy i wielomilionową sprzedaż. Gra zyskała uznanie fanów i branży na całym świecie, doceniono ją nadając jej tytuł „Gry Roku 2015”, przyznany podczas gali The Game Awards w Los Angeles. W 2015 roku była to najchętniej kupowana gra w Polsce – sprzedano 375 tys. egzemplarzy. Warto dodać, że koszty produkcji ostatniej część trylogii przygód Geralta z Rivii zwróciły się twórcom już po pierwszym dniu sprzedaży.
Muzyka Filmowa Roku: Marcin Przybyłowicz, Mikołaj Stroiński & Percival Schuttenbach - „Wiedźmin 3: Dziki Gon”, CD Project RED
Najbardziej klimatyczny z „wiedźmińskich” soundtracków. Znakomicie napisany i wykonany, z powodzeniem może istnieć także bez komputerowej gry. Mrok i magia w muzyce, słowem: folk metal rządzi!
Rzecz z Klasą: Nowa siedziba Muzeum Śląskiego w Katowicach
Nagroda dla nowatorskiego kompleksu architektonicznego, za fantastyczne połączenie XIX-wiecznej kopalni z nowoczesną powierzchnią wystawienniczą, umieszczoną pod ziemią. Kompleks autorstwa austriackiej pracowni Riegler Riewe Architekten z Grazu powstał na terenie dawnej kopalni KWK Katowice. Główne ekspozycje muzeum, z unikatowymi zbiorami, prezentowane są w ośmiokondygnacyjnym budynku, którego połowa znajduje się pod ziemią. Przeszklone bloki zbudowane na powierzchni umożliwiają oglądanie wystaw w świetle dziennym, mimo iż znajdują się one na głębokości ponad 14 metrów poniżej poziomu terenu.
Po raz piąty wręczona została nagroda specjalna „Bo wARTo!” - tym razem dla młodego operatora filmowego. Zwycięzca - Piotr Sobociński jr - otrzymał statuetkę, 10 tysięcy euro oraz roczną opiekę medialną RMF Classic.
O pierwszą tego typu nagrodę w Polsce ubiegali się kandydaci, którzy wykazali się wybitnymi osiągnięciami w sztuce filmowej i nie ukończyli jeszcze 35 lat.
Zwycięzcę, spośród pięciu wytypowanych przez redakcję RMF Classic osób, wyłoniła Kapituła w składzie: Sławomir Idziak (Przewodniczący), Janusz Gajos, Dorota Kędzierzawska, Anna Trzebiatowska i Artur Reinhart.
Mecenasem nagrody Bo wARTo! jest firma KLER.
Kolejna nagroda dla Kobiety z Klasą, przyznawana corocznie przez Patrona Medialnego Gali - redakcję magazynu Twój STYL, trafiła tym razem w ręce projektantki – Gosi Baczyńskiej.
Po raz drugi wręczyliśmy Nagrodę Specjalną dla Ambasadora Kultury Polskiej. W tym roku otrzymał ją Mariusz Treliński za udowodnienie na deskach MET, że słowo OPERA brzmi tak samo w Warszawie jak i w Nowym Jorku.
W części artystycznej wystąpili Anna Maria Jopek oraz zespół KROKE.
Swoje umiejętności gościom Gali zaprezentowała także młoda, utalentowana wiolonczelistka Zuzanna Bachmińska, nad którą RMF Classic sprawuje opiekę medialną.
Fot. AKPA